Güneş enerjisi santrallerinde verimliliğin arttırılmasının araştırılması
Investigation on increasing efficiency in solar power plants
- Tez No: 921086
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT SELBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Güneş enerjisi, yenilenebilir ve çevre dostu bir enerji kaynağı olarak, dünya genelinde hızla yaygınlaşan bir teknoloji haline gelmiştir. Bu çalışmada, güneş enerjisi santrallerinin verimliliği üzerinde etkili olan faktörlerin incelenmesi ve bu faktörlerin optimize edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Isparta'da bulunan ve toplam 5.2 MW enerji kapasitesine sahip bir güneş enerjisi santralinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, ortam sıcaklığı, panel arkası sıcaklığı, rüzgâr şiddeti ve anlık radyasyon verileri kullanılarak santralin performansı analiz edilmiştir. Fotovoltaik sistemlerin enerji verimliliği, çeşitli çevresel ve sistemsel faktörlere bağlıdır. Araştırma bulguları, çevresel faktörlerin fotovoltaik panellerin verimliliği üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Özellikle sıcaklık artışlarının, panellerin verimliliğinde düşüşe neden olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, inverter verimliliği ve sistem bakımı gibi sistemsel faktörlerin de enerji üretimini önemli ölçüde etkilediği belirlenmiştir. Sonuç olarak, güneş enerjisi santrallerinin verimliliğini artırmak için çevresel ve sistemsel faktörlerin optimize edilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu çalışma, güneş enerjisi teknolojilerinin performansının iyileştirilmesi ve enerji üretim verimliliğinin artırılması için önemli bir referans kaynağı olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Solar energy, as a renewable and environmentally friendly energy source, has rapidly become a widely adopted technology worldwide. This study aims to investigate the factors affecting the efficiency of solar power plants and to optimize these factors. The research was conducted at a solar power plant located in Isparta, with a total energy capacity of 5.2 MWp. The performance of the plant was analyzed using data on ambient temperature, back panel temperature, wind speed, and instantaneous radiation. The energy efficiency of photovoltaic systems depends on various environmental and systemic factors. The findings of the research show that environmental factors significantly impact the efficiency of photovoltaic panels. In particular, it was found that increases in temperature lead to a decrease in panel efficiency. Additionally, systemic factors such as inverter efficiency and system maintenance were also determined to significantly affect energy production. In conclusion, optimizing environmental and systemic factors is essential for increasing the efficiency of solar power plants. This study serves as an important reference for improving the performance of solar energy technologies and enhancing energy production efficiency.