Kuşaklara göre destinasyon seçiminde sanal gerçeklik kullanımı
Use of virtual reality in destination selection according to generations
  1. Tez No: 921087
  2. Yazar: DUYGU ÇETİNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER VATANSEVER TOYLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ FIRAT ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada potansiyel turistlerin sanal gerçeklik deneyimlerine ilişkin turizm faaliyetlerine katılımını etkileyen davranışsal niyetlerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç çerçevesinde Y ve Z kuşağının turizm faaliyetlerinde sanal gerçeklik kullanımına yönelik algıları Teknoloji Kabul Modeli temelinde incelenmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde destinasyon kavramı açıklanarak, destinasyon tercihi ve karar verme süreçlerindeki aşamaları açıklanmıştır. Bölüm sonunda turizm alanında sanal gerçeklik teknolojisi ile ilgili yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde endüstri 4.0, sanal gerçeklik ve sanal tur kavramları açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise araştırmanın amacı ve önemi, kapsamı, yöntemi, modeli ve hipotezleri ve evreni ve örneklemi hakkında bilgiler aktarılmış olup bölüm sonunda sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the behavioral intentions of potential tourists that affect their participation in tourism activities related to virtual reality experiences. Within the framework of this purpose, the perceptions of Generation Y and Z regarding the use of virtual reality in tourism activities are examined based on the Technology Acceptance Model. In the first section of the study, the concept of destination is explained and the stages in the destination preference and decision-making processes are explained. At the end of the section, studies conducted on virtual reality technology in the field of tourism are given. In the second section of the study, the concepts of industry 4.0, virtual reality and virtual tour are explained. In the third section of the study, the purpose and importance of the research, its scope, method, model and hypotheses, universe and sample are conveyed and the conclusion and suggestions are given at the end of the section.