Roman vatandaşların çocuklarının eğitimde ötekileştirilme durumlarının sosyolojik incelemesi: Çanakkale Atatürk mevkii örneği
The sociological review of the situations of the Roman citizens otherness of their children in education: Çanakkale Atatürk district example
  1. Tez No: 921116
  2. Yazar: ZAFER KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmada; Çanakkale ili İsmetpaşa Mahallesi Atatürk Mevkii'nde yaşayan Roman ailelerin çocuklarının eğitim almalarını zorlaştıran ötekileştirme ve ayrımcılık durumlarının araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma evrenini Çanakkale İli kent merkezinde yer alan İsmetpaşa Mahallesi Atatürk Mevkii'nde yaşayan Roman vatandaşlar oluşturmaktadır. araştırma örneklemi ise farklı hanelerden oluşan 20 kişilik katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu ile Görüşme Soru Formu kullanılmıştır. Öncelikle hane sayısı 20'ye indirgenerek örneklem oluşturulmuş sonra her bir haneden birer kişi ile yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler önce elektronik ortama aktarılmış ardından oluşturulan dokümanlar içerik analizi yöntemi uygulanarak çözümlenmiştir. Sonuç olarak, üç tema etrafında kurgulanan araştırma sonucunda; öğrenciler arasında yoğun bir şekilde ötekileştirme ve ayrımcılık yaşandığı, öğrenci ile öğretmen arasında kimi durumlarda kısmen ötekileştirme ve ayrımcılık yaşandığı, öğrenci ile okul idaresi arasında çok az ötekileştirme ve ayrımcılık yaşandığı düşünülmektedir. Yaşanan ötekileştirme ve ayrımcılık durumlarına karşı;“kapsayıcı eğitim politikaları, farkındalık programları, destekleyici sosyal çalışmalar, okul temelli müdahale programları, oyun ve etkinliklere dahil etme, şikâyet ve suçlamalarla mücadele, eğitim ve öğretmen eğitimi, öğretmen eğitimi, kapsayıcı sınıf ortamları, adil değerlendirme sistemleri, ödev ve geri bildirim süreçleri, grup çalışmalarına katılım, etnik çeşitlilik politikaları, destek mekanizmaları, eşit disiplin uygulamaları, etkinliklere katılım, ekonomik eşitsizliklerin azaltılması, öğretmen-aile iletişimi, ayrımcılıkla mücadele eğitimi, katılımcı okul ortamları, destek hizmetleri”gibi öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to investigate the marginalization and discrimination that make it difficult for the children of Roma families living in İsmetpaşa Mahallesi Atatürk Mevkii in Çanakkale province to receive education. The research population consists of Roma citizens living in İsmetpaşa Mahallesi Atatürk Mevkii in the city center of Çanakkale Province. The research sample consists of 20 participants from different households. Personal Information Form and Interview Questionnaire were used as data collection tools. First, the number of households was reduced to 20 and the sample was formed, then semi-structured interviews were conducted with one person from each household. The data obtained from the interviews were first transferred to electronic media and then the documents created were analyzed by applying content analysis method. As a result, as a result of the research built around three themes; it is thought that there is intense marginalization and discrimination between students, partial marginalization and discrimination between students and teachers in some cases, and very little marginalization and discrimination between students and school administration. In response to the marginalization and discrimination experienced; "inclusive education policies, awareness programs, supportive social work, school-based intervention programs, inclusion in games and activities, combating complaints and accusations, education and teacher training, teacher training, inclusive classroom environments, fair evaluations, inclusive education policies, inclusive education policies, awareness programs, supportive social work, school-based intervention programs, inclusion in games and activities, combating complaints and accusations, education and teacher training, teacher training, inclusive classroom environments, fair evaluations