Gümrük Birliği'nin bankacılık sektörüne etkileri ve bu süreçte ticaret bankalarında sermaye yapı ve yeterliliği
The Effects of Custom Union to banking sector and in this process in the commerce banks, capital structure and sufficiency
  1. Tez No: 73682
  2. Yazar: HAKAN GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÇARIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Türkiye'nin, batılı ülkeler arasında yerini alması doğrultusunda Avrupa Birliği ülkeleri ile aldığı gümrük birliği karan, ülkemizi daha güçlü bir ekonominin asgari gereklerine uymaya zorlayacak olmasından dolayı oldukça önemlidir. Bu süreçte Türkiye, ekonomiyi etkileyen tüm sektörleri içine alan bir teknoloji ve verimlilik savaşının içine girmiştir. Türk bankacılık sektörü rekabet edebilme gücü açısından diğer sektörlerimizle karşılaştırıldığında daha avantajlı bir konuma sahiptir. Bilgi işlem ve teknolojik alanda yapılan yatırımların artması bir avantaj ancak söz konusu teknolojik yeniliklerin yeni yeni kullanılmaya başlanması, yüksek maliyetler, uluslararası şube ağlarının zayıf olması ve sermaye yetersizliği Türk bankacılık sektörünün uluslararası rekabete henüz tam manasıyla hazır olmadığını gösteriyor. Türk bankacılık sistemindeki bankaların özellikle finansal olarak zayıf sermaye yapılarına sahip olmasının sonucunda muhtemel kriz ortamlarına karşı çok duyarlı olmaları, Avrupa Birliği ülkelerindeki bankalarla karşılaştırıldığında aynı para birimi cinsinden ifade edilen sermayelerinin ve aktif büyüklüklerinin önemli ölçüde yetersiz olması da Avrupa ülkeleri ile rekabet açısından Türk bankalarını güç durumda bırakmaktadır. Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin bankaları, bugün mevcut güçlerini etkinlik ve verimliliklerini daha da artırmak, daha kaliteli, daha ucuz ve daha fazla müşteri kitlesine hitap etmek için birleşmek çabası içerisindedir. Türk bankalarının da entegrasyon süresince kaliteli yönetim, yüksek teknoloji, düşük maliyet ve güçlü sermaye yapılan açısından gelişmiş ülkelerdeki bankalar ile rekabet güçlerini artırabilmek açısından banka birleşmelerine önem vermeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT Turkey's decision to take part in customs union together with the countries of European Community, which is a way to have a good place in European countries, is very important because it will force our country to obey the requirements of having a powerfuleconomy with this process, Turkey has started a struggle of tecnology and productivity which effects all the sectors in economy. When compered with the other sectors Turkish banking sector has a more adventegous position with its power of competition. Increasing of investments in information and tecnology is an advantage, however the relevant developments have just started to use, high costs, the poor international branches and unsatisfactory capital show that Turkish banking sector is not ready for an international competition. Turkish banking system has finacially poor capital structures and they are very sensitive towards a possible crisis. When it is compared with the banks in European Community countries, their capitals are in the same currency their active growth is quite unsatisfactory all of these leave Turkish banks in a very difficult position to compete with the European countries. The banks of European Country members are in an effort to join their powers to have more influence, to improve their productivity and to serve more qualified, cheaper and more customers. Turkish banks also have to pay more importance to joining other banks in the process of integration with a qualified management, high tecnology, lower cost and powerful financial structure and to improve their power of competition with the banks in developed countries.