Türk tekstil şirketlerinin Rusya pazarında kullandığı halkla ilişkiler (PR) yönetimi; ekonomı̇k yaptırımlar öncesı̇ ve sonrası (2022-2024)
Public relations (PR) management used by Turkish textile companies in the Russia market; before and after economic sanctions (2022-2024)
  1. Tez No: 921145
  2. Yazar: ADELİA SHAİDULLİNA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE OYUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, ekonomik yaptırımların uygulanmasından önceki ve sonraki dönemlere odaklanarak, Türk tekstil şirketlerinin Rusya pazarında uyguladıkları halkla ilişkiler (PR) yönetimi stratejilerini incelemektedir. Araştırma, bu yaptırımların ve ticaret politikasındaki değişimlerin etkilerini değerlendirerek, bu şirketlerin değişen ekonomik ve siyasi ortamda halkla ilişkiler stratejilerini nasıl adapte ettiklerine dair kapsamlı bir analiz sunmayı amaçlamaktadır. Araştırma, veri analizi, Türk tekstil şirketlerinden temsilciler ve halkla ilişkiler uzmanlarıyla görüşmeler ve piyasa raporları ile güncel literatürün incelenmesini içeren hem nitel hem de nicel metodolojileri benimsemektedir. Amaç, bu şirketlerin değişen zorluklara yanıt olarak kullandıkları halkla ilişkiler stratejilerinin etkinliğini anlamak ve değerlendirmektir. İlk bölümde ihracat kavramı, ekonomik önemi ve ekonomik büyümedeki rolü tartışılmaktadır. Doğrudan ve dolaylı ihracat da dahil olmak üzere farklı ihracat türlerinin yanı sıra çeşitli ihracat pazarlama stratejileri ve gelecekteki eğilimler incelenmektedir. İkinci bölümde halkla ilişkiler kavramı, işlevleri ve ilkeleri, tarihçesi ve farklı halkla ilişkiler modelleri ele alınmaktadır. Ayrıca halkla ilişkilerin ihracattaki rolü ve gelecekteki eğilimler de tartışılmaktadır. Üçüncü bölüm, Türk tekstil şirketlerinin ambargo öncesi ve sonrasında Rusya pazarında kullandıkları halkla ilişkiler yönetim stratejilerini analiz eden temel nitel ve nicel araştırma çalışmasını sunmaktadır. Veri analizi, anket sonuçları, sektör temsilcileri ve halkla ilişkiler uzmanlarıyla yapılan görüşmeler, karşılaşılan zorluklar ve kullanılan stratejiler hakkında kapsamlı bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the public relations (PR) management strategies of Turkish textile companies in the Russian market, focusing on the periods before and after the imposition of economic sanctions. By assessing the impact of these sanctions and changes in trade policy, the research aims to provide a comprehensive analysis of how these companies have adapted their PR strategies in a changing economic and political environment. The research adopts both qualitative and quantitative methodologies, including data analysis, interviews with representatives from Turkish textile companies and public relations professionals, and a review of market reports and current literature. The aim is to understand and evaluate the effectiveness of the public relations strategies used by these companies in response to changing challenges. The first section discusses the concept of exports, their economic importance and role in economic growth. Different types of exports, including direct and indirect exports, as well as various export marketing strategies and future trends are examined. The second section discusses the concept of public relations, its functions and principles, its history and different models of public relations. The role of public relations in exports and future trends are also discussed. The third chapter presents the main qualitative and quantitative research study analyzing the public relations management strategies used by Turkish textile companies in the Russian market before and after the embargo. Data analysis, survey results, interviews with industry representatives and public relations experts provide a comprehensive perspective on the challenges faced and strategies used.