Field investigation of deformation effects caused by triggering landslides by image analysis methods
Heyelanların tetiklenmesiyle meydana gelen deformasyon etkilerinin görüntü analizi yöntemleri ile sahada incelenmesi
- Tez No: 921176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEREM KOÇKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Heyelanlar, yoğun yağış ve depremler gibi doğal olayların yanı sıra, ormansızlaştırma ve inşaat faaliyetleri gibi insan kaynaklı etkenlerle tetiklenerek, dünya genelinde yaşam, altyapı ve çevresel istikrar için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. İklim değişikliğinin tetiklediği aşırı doğa olaylarının sıklığındaki artış ve Türkiye gibi sismik aktivitesi fazla olan bölgelerde heyelan riskinin büyümesi, etkili izleme ve erken uyarı sistemlerine olan gereksinimi daha da kritik hale getirmiştir. Bu tez; Yalova'daki bir heyelan sahasında görüntü analizi ve görüntü işleme teknikleri kullanılarak heyelan deformasyonlarının izlenmesine yönelik yenilikçi bir yaklaşım sunmaktadır. Bu çalışmada, Yer Kontrol Noktaları (GCP'ler) stratejik olarak saha genelinde yerleştirilmiş ve insansız hava aracı (İHA) kullanılarak yüksek çözünürlüklü hava fotoğrafları çekilmiştir. CBS programları ve Python'un OpenCV kütüphanesi kullanılarak, bu görüntüler işlenmiş ve zaman içerisindeki GCP hareketlerini tespit etmek ve kantitatif sonuçlar elde etmek amacıyla analiz edilmiştir; bu da heyelanın dinamikleri hakkında çıkarımlar sunmuştur. İHA tabanlı görüntü analizi metodu, yüksek mekansal çözünürlüğü ve İHA teknolojisinin esnekliği ile heyelan izleme çalışmalarında kayda değer bir potansiyel sunmaktadır. Bu yaklaşım, mevcut izleme araçlarını zenginleştirerek heyelan hareketlerinin değerlendirilmesinde önemli katkılar sağlamaktadır. Ayrıca, insansız hava araçları geniş alanlarda uygun maliyetli ve esnek izleme imkanı sunarak sürekli takip ve zamansal analiz sağlar. Yalova'da gerçekleştirilen çalışmada, dokuz ay boyunca farklı zamanlarda dört kez görüntü alınmış, bu görüntüler tez kapsamında geliştirilen program ile analiz edilmiş, öngörülen heyelan hareket doğrultusuyla uyumlu ve tutarlı büyüklükte deformasyon verileri elde edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgular, heyelan tehlike ve buna bağlı risk yönetimi alanındaki bilgi birikimine katkılar sunmakta ve yenilikçi izleme tekniklerinin önemini bir kez daha ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Landslides, triggered by natural events like heavy rainfall, earthquakes, and human activities such as deforestation and construction, threaten life, infrastructure, and environmental stability worldwide. The increasing frequency of extreme weather events driven by climate change and the growing landslide risk in seismically active regions like Turkey has made effective monitoring and early warning systems even more critical. This thesis presents an innovative approach to monitoring landslide deformations using image analysis techniques in a landslide-prone area in the Yalova region. This study strategically placed Ground Control Points (GCPs) throughout the site, and high-resolution aerial photographs were captured using a Unmanned Aerial Vehicle (UAV). These images were processed using GIS software and Python's OpenCV library to detect and quantify GCP movements over time, offering insights into the landslide dynamics. The UAV-based image analysis method shows significant potential in landslide monitoring studies due to its high spatial resolution and the flexibility of UAV technology. This approach enhances existing monitoring tools, providing valuable contributions to assessing landslide movements. Furthermore, UAVs offer cost-effective and flexible monitoring over large areas, enabling continuous tracking and temporal analysis. In the study conducted in Yalova, images were captured four times over nine months, processed using the developed program, and deformation data consistent with the predicted landslide direction and of credible magnitude were obtained. The findings from this study contribute to the growing knowledge of landslide risk management and highlight the importance of innovative monitoring techniques in mitigating the impacts of such natural hazards.