Sequence stratigraphy and dasyelad algal taxonomy in the upper jurassic (Kimmeridgian) upper (Retaceous cenomanian) peritidal carbonates of the Fele area central taurides, Turkey
Fele bölgesinin üst jura (Kimmeridciyen) üst kretase (Senomaniyen) gelgit çevresi karbonatlarında sekans stratigrafisi ve dasiklad alg taksonomisi
  1. Tez No: 68524
  2. Yazar: İSMAİL ÖMER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMİR ALTINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Öz FELE (YASSIBEL) BÖLGESİNİN (ORTA TOROSLAR, TÜRKİYE) ÜST JURA ( KIMMERİDCİYEN ) - ÜST KRETASE ( SENOMANİYEN ) GELGİT ÇEVRESİ KARBONATLARINDA SEKANS STRATİGRAFİSİ VE DASİKLAD ALG TAKSONOMİSİ YILMAZ, IsmaflOmer Yüksek Lisans Tezi, Jeoloji Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Demir ALTTNER Eylül 1997, 229 sayfa Bu çalışma, Geyikdağı birimi içinde yüzeyleyen (Fele bölgesi, Orta Toroslar) Polat Formasyon'unun Üst Jura (Üst Kimmeridciyen) - Üst Kretase (Senomaniyen) gelgit çevresi karbonatlarının dasiklad alg taksonomisini, biostratigrafisini ve sekans stratigrafisini ele almayı amaçlamıştır. Karbonat sekans stratigrafisi ve dasiklad alglerin taksonomisi bu çalışma ile Türkiye' de ilk defa ortaya konulmaktadır. Gelgit çevresi karbonatlarında, yukarı doğru sığlaşan metre ölçeğindeki devirsel çökeller sekans stratigrafisinin temel birimlerini oluşturur ve parasekanslara karşılık gelir. Bu devirsel çökeller Geç Jura ve Erken Kretase zaman aralıklarında farklılık gösterir. Geç Jura' da genellikle gelgit altı ortamı ile temsil edilirken, Erken Kretase' de gelgit altından gelgit üstüne kadar gelgit çevresi ortamının tüm evrimini ortaya koyar. Bu çalışmada, 10 tip 1 ve 17 tip 2 sekansı tespit edilmiştir. Bu sekansların içinde 8 ana tip ve 46 alttip altında toplanan toplam olarak 278 parasekans tanınmıştır.Bu sekans ve parasekanslar global deniz seviyesi değişimlerinin kayıtlarıdır ve Vail'in ve Haq ve diğerlerinin global deniz seviyesi eğrilerine uymaktadır. Bentik forartıinifer ve dasiklad alglerin mikropaleontolojik ve biostratigrafik çalışmalarında, 4 biozon ve 4 aszone tanınmıştır. Bunlar Clypeina jurassica toplam menzil zonu, Clypeina jurassica - Kilianina lata topluluk aszonu, Campbelliella striata aralık aszonu, Salpingoporella annulata aralık zonu, Vercorsella scarsellai - Salpingoporella dinarica topluluk zonu, Campanellula capuensis toplam menzil aszonu, İsimlendirilmemiş aszon, Cuneolina gr. pavonia - Miliolidae 1 topluluk zonu. Türkiye'de bu çalışma ile, isimlendirilmemiş aszon ilk defa tanımlanmış ve Clypeina jurassica toplam menzil zonunun kronostratigrafik sınırlan değiştirilmiştir. Bununla beraber,“Pseudotextulariella septfontaine”aszonunun yerini alan Voloshinoides murgensis aszonunun kronostratigrafik karşılığı bu çalışmada Voloshinoides murgensis kronozonu olarak tanınmıştır. Bu çalışmada, 31 dasiklad alg ve 11 dasiklad olmayan alg topluluğu tanınmıştır. Bunlardan 3 salpingoporella türü yenidir. Geç Jura - Geç Kretase zaman dilimindeki bentik foraminifer ve dasiklad alglerin kütle halinde yokoluşlan global deniz seviyesi değişimleri ile uyumludur. Anahtar kelimeler : Sekans stratigrafisi, Biostratigrafi, Sekans, Parasekans, Bentik foraminifera, Dasiklad alg, Geç Jura - Geç Kretase, Polat Formasyonu, Geyikdağı Birimi, Fele bölgesi, Orta Toroslar. Bilim Kodu : 606. 01. 03. M
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SEQUENCE STRATIGRAPHY AND DASYCLAD ALGAL TAXONOMY IN THE UPPER JURASSIC ( KIMMERIDGIAN )- UPPER CRETACEOUS ( CENOMANIAN ) PERITIDAL CARBONATES OF THE FELE (YASSffiEL) AREA ( CENTRAL TAURTOES, TURKEY ) YILMAZ, Ismail Omer M.S. in Geological Engineering Supervisor : Prof. Dr. Demir ALTINER September 1997, 229 pages This study concerns the sequence stratigraphy and biostratigraphy, and the taxonomy of dasyclad algae of Upper Jurassic (Upper Kimmeridgian) - Upper Cretaceous (Cenomanian) peritidal carbonates of the Polat Formation of the Geyikdağı Unit (Fele area. Central Taurides). Carbonate sequence stratigraphy and taxonomy of dasyclad algae are studied for the first time in Turkey. Within these peritidal carbonates, shallowing upward meter scaled cycles form the basic units of sequence stratigraphy and they correspond to parasequences. These shallowing upward meter scaled cycles show variations in the Late Jurassic and in the Early Cretaceous time intervals. In the Jurassic, tfiey are represented by mainly subtidal environment, but in the Early Cretaceous, they show a complete evolution of peritidal environment, from subtidal to supratidal. In this study, 10 type 1 and 17 type 2 sequences are determined. The sequences comprise, totally 278 parasequences which are recognised under 8 main types and 46 subtypes. These sequences and parasequences are the record of global 111ABSTRACT SEQUENCE STRATIGRAPHY AND DASYCLAD ALGAL TAXONOMY IN THE UPPER JURASSIC ( KIMMERIDGIAN )- UPPER CRETACEOUS ( CENOMANIAN ) PERITIDAL CARBONATES OF THE FELE (YASSffiEL) AREA ( CENTRAL TAURTOES, TURKEY ) YILMAZ, Ismail Omer M.S. in Geological Engineering Supervisor : Prof. Dr. Demir ALTINER September 1997, 229 pages This study concerns the sequence stratigraphy and biostratigraphy, and the taxonomy of dasyclad algae of Upper Jurassic (Upper Kimmeridgian) - Upper Cretaceous (Cenomanian) peritidal carbonates of the Polat Formation of the Geyikdağı Unit (Fele area. Central Taurides). Carbonate sequence stratigraphy and taxonomy of dasyclad algae are studied for the first time in Turkey. Within these peritidal carbonates, shallowing upward meter scaled cycles form the basic units of sequence stratigraphy and they correspond to parasequences. These shallowing upward meter scaled cycles show variations in the Late Jurassic and in the Early Cretaceous time intervals. In the Jurassic, tfiey are represented by mainly subtidal environment, but in the Early Cretaceous, they show a complete evolution of peritidal environment, from subtidal to supratidal. In this study, 10 type 1 and 17 type 2 sequences are determined. The sequences comprise, totally 278 parasequences which are recognised under 8 main types and 46 subtypes. These sequences and parasequences are the record of global 111