Bal üretiminde kalitenin artırılması ve korunmasına yönelik bir sürekli iyileştirme çalışması
A continuous improvement study to enhance and maintain quality in honey production
  1. Tez No: 921193
  2. Yazar: KANAN DADASHOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN KAPUÇUGİL İKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalite Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bal üretimi, arıcılık faaliyetlerinin önemli bir parçasıdır ve dünya genelinde birçok kültür için hem ekonomik hem de ekolojik açıdan büyük bir öneme sahiptir. Bal üretiminde kalite yönetimi, hem üreticiler hem de tüketiciler için büyük önem taşır. Diğer üretimlerden farklı olarak, balın üretim prosesi insan eli değmeden doğal yolla gerçekleşen bir süreçtir. Kaliteli bal üretimi, arıcıların bilgi ve deneyimi kadar, uyulması gereken standartlar ve prosedürlerle de yakından ilgilidir. Bal üretiminde kalite yönetimi, sadece ürünün kalitesini artırmakla kalmaz, aynı zamanda tüketici güvenini ve memnuniyetini de artırır. Bu süreçlerin titizlikle uygulanması, sürdürülebilir ve başarılı bir bal üretimi için gereklidir. Toplam Kalite Yönetimi (TKY), gıda üretim süreçlerinde yüksek kalite standartlarına ulaşmak ve bunu sürekli iyileştirmek için güçlü bir felsefe ve etkili araçlar sunmaktadır. TKY felsefesini hayata geçirmede kullanılan kalite ve süreç iyileştirme araçları ile, süreçlerdeki hatalar ve verimsizlikler azaltılarak, bal üretimi ve ticaretinde ürün kalitesinin korunması ve müşteri memnuniyetinin sağlanması mümkündür. Çalışmanın amacı, bal üretiminde kalitenin artırılmasına ve kalitenin sürdürülebilir olmasını sağlamaya yönelik bir sürekli iyileştirme uygulamasını gerçekleştirmektir. Çalışmada bal üretimi yapan bir işletmede, Planla-Uygula-Kontrol Et- Önlem Al (PUKÖ) sistematik döngüsü temel alınarak ve özel olarak Hata Türü ve Etkileri Analizi (HTEA) yöntemi ile bal üretim sürecindeki hata ve kayıplar belirlenmiş, bal kalitesinin artırılmasını ve korunmasını güvence altına alacak iyileştirmeler ortaya çıkarılmıştır. Böylelikle, işletmede daha güvenilir bir ürün sunulması ve müşteri memnuniyetinin arttırılması için süreçlerde yapılacak iyileştirmelere yönelik yol haritası sunulmuştur. Bu çalışmada elde edilen deneyimin ilgili sektörde örnek bir uygulama niteliği taşıyacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Honey production is essential to beekeeping activities and holds significant economic and ecological importance for many cultures worldwide. In honey production, quality management is of great importance for both producers and consumers. Unlike other types of production, the honey production process occurs naturally without human intervention. High-quality honey production is closely related to the knowledge and experience of the beekeepers and the standards and procedures that must be followed. Quality management in honey production not only enhances product quality but also increases consumer trust and satisfaction. The meticulous application of these processes is necessary for sustainable and prosperous honey production. Total Quality Management (TQM) offers a strong philosophy and effective tools to achieve high-quality standards in food production processes and to improve them continuously-- Through the quality and process improvement tools used to implement the TQM philosophy, errors and inefficiencies in the processes can be reduced, allowing for the preservation of product quality and customer satisfaction in honey production and trade. This study aims to implement a continuous improvement practice aimed at increasing and ensuring the sustainability of quality in honey production. In the study, the Plan-Do-Check-Act (PDCA) systematic cycle is used in a honey production facility. Specifically, the Failure Mode and Effects Analysis (FMEA) method is employed to identify errors and losses in the honey production process. Improvements identified have been identified to ensure the enhancement and maintenance of honey quality. This way, a roadmap for process improvements to offer a more reliable product and increase customer satisfaction has been presented. It is believed that the experience gained in this study will serve as an exemplary application in the relevant industry.