Türkmenbaba yaban hayatı geliştirme sahasında Kızılgeyik (Cervus elaphus) için yönetim modeli önerisi
Management model proposal for red deer (Cervus elaphus) in Türkmenbaba wildlife development area
  1. Tez No: 921194
  2. Yazar: MEHMET SERDAR ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 2017
Özet
Tez çalışmasında, Kütahya Türkmenbaba Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nda (YHGS) kızılgeyik (Cervus elaphus) popülasyon yoğunluğunun tahmin edilmesi, habitat uygunluk modellenmesinin yapılması ve kızılgeyik yönetim modelinin önerilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla birinci aşamada, Dışkı Kalan Ürün (FSC) yöntemi ile 80 örnek alanda dışkı grup sayımları yapılarak kızılgeyik popülasyon yoğunluğu tahmin edilmiştir. Dolaylı sayım tekniklerinden FSC'ye göre, hektar başına ortalama 2.125±0.246 dışkı grubu sayılmış ve hektarda 17.71±2.05 dışkı grup yoğunluğu elde edilmiştir. YHGS için tahmini kızılgeyik popülasyon yoğunluğu km²'de 0.999±0.116 birey olup tahmini popülasyon büyüklüğü ise 118.77±13.75 bireydir. Kızılgeyik popülasyon yoğunluğu; sarıçam ve doğu kayınının hakim olduğu ormanlarda yüksekken, yerleşim yeri, iğne yapraklı ormanlar ve meşenin hakim olduğu ormanlarda düşüktür. İkinci aşama olan habitat uygunluk modellemesinde, kızılgeyiğin dışkı, iz ve belirtileri arazi çalışmalarıyla konum verisi olarak alınmış, çevresel ve iklim değişkenlerine ait altlık haritalar ile Maksimum Entropi (MaxEnt) yöntemi kullanılarak modellenmiştir. Modelinin eğitim verisi Receiver Operating Characteristic (ROC) değerinin 0.898 ve test verisi ROC değerinin 0.889 olduğu tespit edilmiştir. Buna göre modeli oluşturan değişkenler; yükselti, yola uzaklık, meşcere, eğim, bakı uygunluk indeksi, mevsimlik dere ve yerleşim yeri yoğunluğu olmuştur. Üçüncü aşamada ise, popülasyon yoğunluk haritası ile habitat uygunluk haritası bulanık mantık yöntemiyle birleştirilerek YHGS'nin bölgeleme haritası oluşturulmuştur. Daha sonra bölgeleme haritasındaki en büyük 5 Mutlak Koruma Bölgesi GUIDOS programı kullanılarak koridorlarla birbirine bağlanmıştır. Elde edilen 10 koridor birleştirilerek kızılgeyiğin potansiyel koridorları oluşturulmuştur. Türkmenbaba YHGS'de kızılgeyik için önerilen bu yönetim modelinin biyolojik çeşitliliğin korunmasına, etkin koruma stratejilerinin oluşturulmasına ve av turizmi planlamalarına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to suggest a management model for red deer in the Türkmenbaba Wildlife Development Area (WDA) in Kütahya. In the first stage, population density was estimated by using the Faecal Standing Crop (FSC) method through faecal group counts in 80 sample areas. An average of 2.125±0.246 pellet groups per hectare were counted, and a density of 17.71±2.05 pellet groups per hectare was obtained. The estimated population density for WDA is 0.999±0.116 individuals per km², and the estimated population size is 118.77±13.75 individuals. Higher densities were found in forests dominated by Scots pine and oriental beech, while lower densities were observed in areas with settlements, coniferous forests, and oak. In the second stage, field data, including pellets, tracks and signs of red deer, were modeled using the Maximum Entropy (MaxEnt) method with environmental and climatic variables. The model's Receiver Operating Characteristic (ROC) values were 0.898 for training data and 0.889 for test data, identifying elevation, distance to roads, forest stand, slope, aspect suitability index, seasonal streams, and settlement density as key variables. In the third stage, the population density and habitat suitability maps were integrated using fuzzy logic to generate a zoning map. The five largest Absolute Protection Zones were connected through 10 corridors designed using the GUIDOS program, resulting in a potential corridor network for red deer. This management model is expected to enhance biodiversity conservation, inform conservation strategies, and support sustainable hunting tourism planning in the Türkmenbaba WDA