Bazı saf ırk ve melez kedilerde ovaryumun stereolojik ve histomorfometrik yöntemlerle karşılaştırılması
Comparison of ovary with stereological and histomorphometric methods between some purebred and crossbred cats
  1. Tez No: 921200
  2. Yazar: ÖRGE MERAL KORKMAZ ORTAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Histoloji ve Embriyoloji Ana bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veterinerlik Histoloji ve Embriyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada stereolojik ve histometrik yöntemlerle melez kedi ile ve saf ırk kedide sağ ovaryumun follikül sayısı ve hacmi karşılaştırıldı. Bu amaçla, sağlıklı 15 adet melez dişi kedi, 15 adet dişi British Shorthair ırkı kedi ve 15 adet dişi Scottish Fold ırkı kedinin sağ ovaryumları kullanıldı. Ovaryumların ağırlık ölçümleri yapıldı, rutin histolojik doku takibi sonrası elde edilen kesitler hematoksilen eozin ile boyandı ve ışık mikroskobunda incelendi. Ovaryumların ve farklı gelişim aşamasındaki folliküllerin hacmi Cavalieri yöntemi kullanılarak hesaplandı. Follikül ve oosit çapı, zona pellusida kalınlığı Image J programı ile ölçüldü. Relatif ovaryum ağırlığı en yüksek melez kedilerde bulundu ve saf ırk kedilere göre istatistiksel olarak önemli olduğu görüldü (p< 0,05). Melez kedilerde primordial follikül sayısının ve çapının saf ırk kedilere göre istatistiksel olarak yüksek olduğu saptandı (p< 0,001 ve p < 0,05). Melez kedilerde büyük antral follikül hacmi diğer kedilere göre yüksek olduğu ve Scottish Fold ırkı kedilerle karşılaştırıldığında aradaki farkın istatiksel olarak anlamlı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, the number and volume of follicles in the right ovary of crossbred and pure breed cats were compared by stereological and histometric methods. For this purpose, the right ovaries of 15 healthy crossbred female cats, 15 female British Shorthair cats and 15 female Scottish Fold cats were used. The ovaries were weighed, sections obtained after routine histological tissue follow-up were stained with haematoxylin and eosin and examined under light microscope. The volume of ovaries and follicles at different developmental stages were calculated using Cavalieri method. Follicle and oocyte diameter and zona pellucida thickness were measured with Image J programme.