Efüzyonlu kedilerin klinik, bazı hematobiyokimyasal parametreler ve FIP virus varlığı yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of cats with effusion in terms of clinical and some hematobiochemical parameters and presence of FIP virus
  1. Tez No: 925754
  2. Yazar: BÜŞRA TALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN İRFAN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sunulan çalışmada efüzyonlu kedilerin klinik başvuru anındaki klinik durumlarının, tam kan sayımının, serum biyokimyası analizlerinin, tam kan ve efüzyon sıvısı örneklerinde FCoV/FIPV varlığı ile bu kedilerin kan serumu ve efüzyon sıvısı örneklerindeki Kedi Galektin-3 seviyesinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmada iştahsızlık, halsizlik, solunum güçlüğü, abdominal gerginlik ve ikterus gibi şikayetleri bulunan, farklı ırk, yaş ve cinsiyetteki 13 adet efüzyonlu kedi ile klinik bakıda sağlıklı görünen ve laboratuvar muayenelerinde anormallik belirlenmeyen 8 adet sağlıklı kedi kullanıldı. Çalışmaya dahil edilen tüm kedilerden anamnez alındı ve fiziksel muayeneleri yapıldı. Radyografik ve ultrasonografik görüntülemeleri gerçekleştirildi. Laboratuvar analizleri kapsamında tam kan sayımı, serum biyokimya analizi yapıldı ve efüzyon sıvısı örneklerine Rivalta testi uygulandı. Kan serumu ve efüzyon sıvılarında Galektin-3 ölçümleri yapıldı. Kan ve efüzyon sıvısı örneklerinde FCoV/FIPV varlığı TT-PZR ile moleküler olarak araştırıldı. Kliniğe başvuran efüzyonlu kedilerin %76,9'unun erkek, %23,1'inin dişi olduğu tespit edildi. Efüzyonlu dişi (34,00±25,00 ay) ve erkek (17,90±4,45 ay) kedilerde yaş bakımından fark olmadığı (P>0,05) belirlendi. Efüzyonun en çok tespit edildiği kedi ırk dağılımının sırası ile Melez (%23,1), Tekir/Sarman (%23,1), British melezi (%15,4) olduğu tespit edildi. Efüzyonlu kedilerde FCoV varlığı tespit edilenlerin ise (n:4/13) ikisinin erkek melez/British melezi, birinin erkek Scottish fold diğerinin ise dişi İran ırkı 2 yaş altı kediler olduğu görüldü. Sağlıklı (n:8) ve efüzyonlu (n:13) kedilerin vücut ısısı, dk'daki solunum ve nabız sayıları arasında bir fark bulunamadı (P>0,05). Efüzyonlu kedilerin klinik muayenesinde mukoz membranların olguların %61,5'inde solgun; %23,1'inde ikterik; %7,7'sinde hiperemik ve %7,7'sinde normal olduğu görüldü. Efüzyonun lokalizasyonunun kedilerin %69'unda abdominal, %31'inde ise torakal olduğu belirlendi. Efüzyonlu kedilerde nötrofilik lökositoz ile mikrositer hipokromik anemiyi gösteren hemoglobin miktarının, hematokrit yüzdesinin, ortalama eritrosit hemoglobininin ve ortalama hemoglobin konsantrasyonunun düşük olduğu görüldü. Serum biyokimyasında efüzyonlu kedilerde albümin seviyesi ve albümin/globulin oranının düşük olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to evaluate the clinical status of cats with effusion on clinical admission, complete blood count, serum biochemistry analyses, and the presence of FCoV/FIPV in whole blood and effusion fluid samples, and also Galectin-3 level in blood serum and effusion fluid samples of these cats. In the study, 13 cats with effusion of different breeds, ages, and genders, with complaints such as loss of appetite, weakness, dyspnea, abdominal distention, and icterus, and 8 healthy cats that appeared healthy in clinical examination and no abnormalities were detected in laboratory examinations were used. Anamnesis was obtained from all cats included in the study, and physical examinations were performed. Radiographic and ultrasonographic imaging were performed. Laboratory analyses included complete blood count and serum biochemistry analysis, and the Rivalta's test was performed on the effusion fluid sample. Galectin-3 was measured in blood serum and effusion fluids. FCoV/FIPV in whole blood and effusion fluid samples was investigated molecularly by RT-PCR. It was determined that 76.9% of the cats with effusion admitted to the clinic were male and 23.1% were female. Male cats with effusion (17.90±4.45 months) and female cats (34.00±25.00 months) did not vary in age (P=0.864). The cat breeds in which effusion was detected most frequently were mixed (23.1%), tabby (23.1%), and British mixed (15.4%), respectively. FCoV was detected in cats with effusion (n: 4/13), two of which were mixed/British mixed (male; n: 2), one was male Scottish fold, and the other was female Persian cats under 2 years of age. There was no difference between the body temperature, respiratory rate per minute, and pulse rate of healthy cats and cats with effusion (P > 0.05). Clinical examination of cats with effusion revealed that mucous membranes were pale in 61.5%, icteric in 23.1%, hyperemic in 7.7%, and normal in 7.7%. The localization of the effusion was abdominal in 69% and thoracic in 31% of the cats. In cats with effusion, in addition to neutrophilic leukocytosis, hemoglobin amount, hematocrit percentage, mean erythrocyte hemoglobin, and mean hemoglobin concentration were low, indicating microcytic hypochromic anemia. In serum biochemistry, albumin level and albumin/globulin ratio were found to be low in cats with effusion.