Maneviyat ile öz-yeterlik arasındaki ilişkinin bazı demografik değişkenler açısından incelenmesi
Examining the relationship between spirituality and self-efficacy in terms of certain demographic variables
  1. Tez No: 921253
  2. Yazar: ENVER BİLGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET CEVAT ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı bireylerin maneviyat düzeylerinin öz-yeterlik üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Araştırma kapsamında, yetişkin bireylerin maneviyat ve öz-yeterlik düzeyleri incelenmiş, bu düzeylerin cinsiyet, yaş, ekonomik durum, eğitim düzeyi, meslek ve sübjektif dindarlık algısı gibi demografik değişkenlerle olan ilişkileri analiz edilmiştir. Çalışmada, öz-yeterlik düzeyini ölçmek için Genel Öz-Yeterlik Ölçeği, maneviyat düzeyini ölçmek için ise Manevi Yönelim Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Mardin ilinde ikamet eden 357 kişi oluşturmaktadır. Analizler SPSS programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Korelasyon analizleri sonucunda, maneviyat ve öz-yeterlik arasında pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Araştırma bulgularına göre katılımcıların maneviyat düzeyleri meslek ve sübjektif dindarlık algısı değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Örneklem grubunun öz-yeterlik düzeyinin ise sübjektif dindarlık algısı değişkenine göre farklılık gösterdiği görülmektedir. Son olarak maneviyatın öz yeterliğin anlamlı bir yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of individuals' spirituality levels on self-efficacy. Within the scope of the study, the spirituality and self-efficacy levels of adult individuals were examined, and the relationships of these levels with demographic variables such as gender, age, economic status, education level, occupation and subjective perception of religiosity were analyzed. In the study, the General Self-Efficacy Scale was used to measure the level of self-efficacy, and the Spiritual Orientation Scale was used to measure the level of spirituality. The sample of the study consisted of 357 people residing in Mardin. The analyses were carried out with the help of the SPSS program. As a result of the correlation analyses, a positive relationship was determined between spirituality and self-efficacy. According to the research findings, the spirituality levels of the participants showed significant differences according to the variables of occupation and subjective perception of religiosity. It was observed that the self-efficacy level of the sample group differed according to the variable of subjective perception of religiosity. Finally, it was concluded that spirituality was a significant predictor of self-efficacy.