Sulakyurt Baraj Gölü havzasının morfometrik analizi
Morphometric analysis of Sulakyurt Dam Lake Basin
- Tez No: 921262
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada Sulakyurt Baraj Gölü Havzasının Sayısal Yükseklik Modeli yöntemi ile morfometrik analizinin yapılması amaçlanmıştır. İlk aşamada sahanın 1/25 000 ölçekli topografik haritadan sayısallaştırılan eşyükselti eğrileri temin edilmiş, bu veriler kullanılarak sahanın Sayısal Yükselti Modeli üretilmiştir. Böylece araziye ait yükseklik, eğim, bakı haritaları oluşturulmuştur. Daha sonra akarsu havzalarına ait morfometrik parametreler üretilmiş ve havza alanı, havza çevresi, dere sırası ve sayısı, dere uzunluğu, drenaj yoğunluğu, dere sıklığı, form faktörü, şekil faktörü, dairesellik oranı, çatallanma oranı, drenaj tekstürü, tekstür oranı, engebelilik değeri, havza reliefi vb. faktörler analiz edilmiştir. Analiz sonucu çatallanma oranı 3.4, uzaman oranı 0.74, form ve şekil faktörü sırasıyla 0.43 ve 2.31 bulunmuştur. İkinci aşamada analiz sonuçları incelenmiş ve yorumlanmıştır. Havzaya ait üretilen morfometrik veriler, planlama ve yönetim çalışmalarının temelini oluşturmaktadır. Bu çalışma ile elde edilecek veri alt yapısı Sulakyurt havzasında doğal kaynak yönetiminin sürdürülebilir yönetimi için temel altlık oluşturacaktır. Elde edilen veriler sonucu çalışma sahasında eğimin düşük, yüzeysel akışın az, infiltrasyon değerinin yüksek, erozyon riskinin düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to carry out the morphometric analysis of the Sulakyurt Dam Lake Basin using the Digital Elevation Model method. In the first stage, contour lines digitized from the 1/25 000 scale topographic map of the field were obtained, and a Digital Elevation Model of the field was produced using this data. Thus, elevation, slope and aspect maps of the land were created. Then, morphometric parameters of the river basins were produced and the basin area, basin perimeter, stream order and number, stream length, drainage density, stream frequency, form factor, shape factor, circularity ratio, bifurcation ratio, drainage texture, texture ratio, roughness value, basin relief etc. factors were analyzed. In the second stage, the analysis results were examined and interpreted. The morphometric data produced for the basin forms the basis of planning and management studies. The data infrastructure produced by the thesis study will form the basis for the sustainable management of natural resources in the Sulakyurt basin. As a result of the data obtained, it was determined that the slope in the study area was low, surface flow was low, infiltration value was high, and the risk of erosion was low.