Yapılarda SonReb yöntemini kullanarak beton basınç dayanımının değerlendirilmesi için mevcut yöntemlerin karşılaştırılması
Comparison of existing methods for assessing concrete compressive strength in structures using SonReb method
  1. Tez No: 921308
  2. Yazar: AHMET CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Hasarsız Muayene Yöntemleri, mühendislikte yapı ve malzeme sistemlerinin incelenmesi için yaygın olarak kullanılan bir dizi tekniktir. Bu yöntemler, yapılarda veya yapı elemanlarında yapısal veya fonksiyonel hasara neden olmadan çeşitli malzeme özelliklerini ve gözle görülemeyen kusurları tespit etmek için kullanılır. Hasarsız muayene yöntemleri, yapısal durum tespitini güvenilir hale getirirken süre ve maliyeti azaltarak önemli bir rol oynamaktadır. Bu yöntemler genellikle doğrudan ölçümler yerine, kullanılan yöntemin temel prensiplerine dayanarak dolaylı olarak istenilen özellikleri tahmin ederler. Betonun basınç dayanımını bulabilmek üzere Türkiye'de en çok kullanılmakta olan hasarsız muayene deney yöntemi, beton test çekici ve ultrasonik test yöntemleridir. Bazen bir beton eleman üzerinde hem beton test çekici yöntemiyle hem de ultrasonik yöntemle ölçümler yapılmakta ve bulunan sonuçlar birlikte değerlendirilmektedir. Birleştirilmiş yöntem olarak adlandırılan bu yöntem, en az iki farklı tahribatsız test yönteminin bir araya getirilerek kullanılmasıyla belirli bir özelliğin tahmin edilmesini sağlar. Beton dayanımının belirlenmesi için kullanılan birleştirilmiş yöntemlerden biri, ultrases dalga hızı ile Schmidt geri tepme değerlerinin birlikte kullanılması ile olan SonReb yöntemidir. Bu yöntem, beton dayanımının tahmin edilmesini mümkün kılar. Bu tez kapsamında İstanbul İlinde İlkon Mühendislik Firması tarafından farklı yapılarda gerçekleştirilen beton test çekici ve ultrases hızı testi değerleri ele alınarak bu veriler literatürde sunulan tüm SonReb formüllerinde kullanılmıştır. Sonuç olarak SonReb formülüzasyonu için yeni modeller geliştirilmiştir.Bu çalışmada farklı yapılarda farklı taşıyıcı elemanlarda İlkon Mühendislik Firması tarafından beton test çekici testi ve ultrases hızı testinin gerçekleştirilmesiyle elde edilen sonuçlar kapsamlı olarak ele alınmıştır. Sonuç olarak SonReb formülüzasyonu için yeni modeller geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Non-destructive testing methods are a set of techniques widely used in engineering for the examination of structures and material systems. These methods are used to detect various material properties and non-visible defects in structures or structural elements without causing structural or functional damage. Non-destructive testing methods play an important role in making structural condition assessment reliable while reducing time and cost. Instead of direct measurements, these methods usually indirectly predict the desired properties based on the basic principles of the method used. The most widely used non-destructive testing methods in Turkey to determine the compressive strength of concrete are the concrete test hammer and ultrasonic testing methods. Sometimes measurements are made on a concrete member using both the concrete test hammer method and the ultrasonic method and the results are evaluated together. A so-called combined method allows the prediction of a specific property by combining at least two different non-destructive testing methods. One of the combined methods for the determination of concrete strength is the combination of ultrasound wave velocity and Schmidt rebound values. This method makes it possible to estimate the concrete strength. Within the scope of this thesis, the values of concrete test hammer and ultrasound velocity tests performed by Ilkon Engineering Company in different structures in Istanbul Province were taken and these data were used in all SonReb formulas presented in the literature. As a result, new models for SonReb formulation have been developed. In this study, the results obtained by Ilkon Engineering Company by performing concrete test hammer test and ultrasonic pulse velocity test on different structural elements in different structures are discussed comprehensively. As a result, new models for the SonReb formulation have been developed.