Yöneticilerin eğitimi ve Aygaz A.Ş'de bir uygulama örneği
  1. Tez No: 92134
  2. Yazar: FAİK ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN GEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Ill YÜKSEK LİSANS TEZ OZU YÖNETİCİLERİN EGITIMI VE AYGAZ A.Ş.'DE BİR UYGULAMA ÖRNEĞİ Faik ÖZGÜR İşletme Anabilim Dab Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 1999. Danışman: Prof.Dr.Ramazan GEYLAN Günümüzde teknolojik gelişmeler ve artan rekabet koşulları işletmelerin yetişmiş uzman eleman ihtiyacını önemli hale getirmiştir. Özellikle lider ve yöneticilerden beklentilerin artışı yöneticilerin sahip olması gereken özellikleri belirlemiştir. Yönetimin öneminin artması, yöneticiliğin meslekleşmesi, gelişmesi, yönetim tekniklerinin farklılaşması yönetici eğitiminin gerçekçi ve bilimsel yöntemlerle ele alınmasının değerini arttırmaktadır. İşletmeler eğitim programlarını belirlerken değişen dünya koşullan, rekabet şartlan, ekonomi, üretim, pazarlama politikalarını değerlendirerek geleceğin yönetim ihtiyaçlarını ilke edinmelidirler. İnsan işletmelerin en değerli varlığıdır. En değerli yatırım da insana yapılan yatırımdır. Çağdaş bilimsel, akılcı eğitim politikalarıyla yönetici eğitimi konusuna önemle eğilen, insan varlığını gerçekçi anlamda değerlendirerek kendilerini geleceğe taşıyacak yöneticilere sahip olan işletmeler artan rekabet koşullarında devamlılıklarını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT These days, changes that happen due to technology and environment create the need of a trained employes as an important factor in helping companies survive and keep up with the competition. One of the most important features that the employee must have, is the motivation to support the capacity for creativity that the companies offer ta their employees, where expectations from the headers and the directors are high. In the developing structure of today's world, applicants who are training to be directors in the most perfect way possible are becoming more and more of an important issue every day. On the one hand the rising importance of the directors' role, and on the other hand directing, which is becoming a new field with changing techniques, make the training an issue of a greatly more realistic and an important manner. Contemporary, modern directors who would be able to cope with the fast changes in the constructions with their dynamic and flexible attitudes will become the results of multi dimensional and real experiments. A director should have communication, organizational and motivational skills. Thus, our era's technological developments and confusion in the directing function fore grounds the capability and education of the directors. Today's conditions force directors to know and function within the fields of technology, finance, marketing, rival strategy, strategic planning and placing value on human resources and solving problems. Suffcient knowledge is only possible with contemporary, wise realistic and scientific education. Companies follow different methods in training directors or employing trained directors. Some of them use the training facilities inside our outside the company where as the other employ some directors who had been trained ane experienced in different courses. In both ways, the aim is supplying a director that is needed. One point that should not be forgotten is the continuity of the training/education. Investments from today to tomorrow effort and expectations should be lead through the training of the directors.