Bütçe sürecinde baskı grupları
Pressure groups at the budget proccess
  1. Tez No: 92135
  2. Yazar: CUMHUR DÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ATAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU BÜTÇE SÜRECİNDE BASKI GRUPLARI Cumhur DÜLGER Maliye Teorisi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kasım 1999 Danışman: Prof.Dr. Engin ATAÇ Günümüzde demokrasi ile yönetilen ülkelerde hükümetlerin alacağı kamusal kararlarda bireyin bu kararlara katılımı esas amaçtır. Kamusal kararlara bireyin katılımın etkisi, ekonomik ve sosyal yapıları değişiklik gösteren ülkelerde farklı düzeydedir. Bu çalışmada amaç, bireyleri ilgilendiren kamusal kararlara katılmada demokratik bir araç olan baskı gruplarının bütçe uygulamalarına etkilerinin incelenmesidir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde siyasal katılma ve baskı grubu kavramları incelenmiştir. İkinci bölümde Türkiye'de siyasal katılma ve baskı grupları, üçüncü bölümde ise Türkiye'deki mevcut bütçe sistemi ve bu süreçte baskı gruplarının etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In modern societies, it is the main purpose for the individual to take part in the public decisions countries which are ruled by democracy. The participation of individuals in the public decisions and its effects are different in the countries depending on economic and social structures. The purpose of this research is to study the effects of the pressure groups as a democratic medium, in budget proceduse. The study consist of three chapters. In the first chapter, the terms political participting and the pressure group have been explaind. In the second chapter, the political participating and the pressure groups in Turkey have been studied. In the third chapter, current budget system in Turkey and the effect of the pressure groups in this process have been considered.