Roma imparatorluk öncesi dönem dini kurumları ve hukuka etkisi
Religious institutions of pre-imperial Rome and their influence on law
  1. Tez No: 921383
  2. Yazar: EROL ÖZGÜR ABANOZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Tez, Roma'nın krallık ve cumhuriyet dönemlerindeki dini kurumların hukuk ile etkileşimini ve toplumsal yapıya hukuki yansımasını incelemektedir. Krallık döneminde, dini ve hukuki otoritelerin birbirine sıkı bağlı olduğu; kralın ('rex') hem siyasi hem de dini lider olarak hareket ettiği görülmektedir. Bu dönemde hukukun kutsal bir nitelik taşıdığı ve dini kurumların toplumsal düzende önemli bir yer teşkil ettiği görülmektedir. Cumhuriyet dönemine geçişle birlikte, hukukun daha seküler bir yapıya evrildiği ve dini kurumların toplumsal hayatta daha sınırlı bir rol üstlendikleri gözlemlenmiştir. Ancak pontifices gibi kurumlar, hukuki ve dini alanların yoğun bir şekilde birleştiği bir noktada konumlanmaya cumhuriyetin sonuna doğru yavaşça azalacak şekilde devam etmiştir. Bu kurumlar, hukuki danışmanlık, dini ritüellerin düzenlenmesi ve toplumsal uzlaşının sağlanması gibi geniş bir sorumluluk alanına sahip olmuşlardır. Bu çalışma, Roma'nın dini ve hukuki yapılarının tarihsel dönüşümünü analiz ederek, dinin hukuk üzerindeki etkisini ve bu etkileşimin toplumsal yapıya yansımalarını açığa çıkarmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the interaction between religious institutions and legal structures in the Kingdom and Republic periods of Rome and their legal reflections on societal structure. During the Kingdom period, spiritual and legal authorities were closely intertwined, with the king (rex) acting as both a political and religious leader. In this era, law was sacred, and religious institutions played a central role in maintaining social order. With the transition to the Republic period, law evolved into a more secular structure, and religious institutions assumed a more limited role in public life. However, institutions like the pontifices continued to occupy a critical position where legal and religious domains heavily overlapped, though their influence gradually declined towards the end of the Republic. These institutions held broad responsibilities, including legal advisory, organizing religious rituals, and ensuring societal harmony. This thesis aims to analyze the historical transformation of Rome's religious and legal systems, revealing the influence of religion on law and the societal implications of this interaction.