Karayollarında kullanılan otomobillerin görüntü işleme teknikleri ile marka model tespiti ve buna bağlı ticari pazar araştırması
Brand model detection of automobiles used on highways using image processing techniques and related commercial market research
- Tez No: 921398
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ CENK BAYRAKÇI, DR. ÖĞR. ÜYESİ MERDAN ÖZKAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Araç tabanlı kontrol sistemlerinde marka ve tür bilgilerinin doğru bir şekilde tanımlanması ve kullanılması, firmaların satış pazarlamasını arttırılmasını konusunda oldukça önemlidir. İlk aşamada datalar (veri setleri) toplanacak ve marka-model etiketlenmiş görüntüler tanımlanmıştır. Toplanan veri seti sistemi eğitmek için kullanılmıştır. Ön işleme sonrasında görüntülerin çeşitli özellikleri Evrişimli Sinir Ağları (ESA) gibi derin öğrenme yöntemleri, bu özellikleri otomatik olarak öğrenmekte ve sonucunu göstermektedir. Oluşturulan modellerin eğitimi ise derin öğrenme yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Eğitilen model, gerçek zamanlı olarak karayolu görüntülerini analiz edebilen bir sistem olarak uygulanabilecek ve bu sistem, kameralar veya sensörler aracılığıyla elde edilen görüntüler üzerinde marka ve model tespiti açısından önemlidir. Bu çalışma kapsamında, karayollarındaki şahsi olarak çekilmiş kameralar tarafından yakalanan görüntüler üzerinden araçların marka ve modellerini otomatik olarak tespit etmek için görüntü işleme tekniklerini kullanmak ve elde edilen veriler incelenmiştir. İnceleme esnasında yapay zekâ ve derin öğrenme algoritmalarından yararlanılmıştır. Yapay zeka üzerinden analizler sonucu tespitler aracılığı ile araçların marka modelleri ile renklerin ayrımları belirlenmiştir. Ayrıca, görüntü kalitesinin analiz süreci üzerindeki etkisi ve farklı kameralar kullanıldığında sonuçlar üzerindeki potansiyel değişiklikleri değerlendirme olumlu sonuçlar vermiştir. Algılanan görüntülerdeki araçlarla rekabet istihbaratı alanında hedef pazar üzerinden, ihracatçıların ihtiyaç duydukları ürüne yönelik hedef bilgi toplama ve hedefler kapsamında ikincil veri kaynaklarından ikincil veri kaynaklarından hedef pazar belirleme çalışmalarının bir örneğini teşkil etmektedir. Çalışma da, önemli küresel ölçekte rekabetçi yüksek potansiyele sahip olan otomotiv sektöründeki araç kullanımı tespitinde yüksek başarı elde edilmiştir. Çalışmada kullanılan metodolojinin, ilgili sektör ve benzer sektörlerdeki firmalar için stratejik bir ihracat planı geliştirmek açısından kullanılması ve pazarlanması mümkün görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Accurate identification and use of brand and type information in vehicle-based control systems is very important for companies to increase their sales and marketing. In the first stage, data (data sets) will be collected and brand-model labeled images are defined. The collected dataset was used to train the system. After preprocessing, deep learning methods such as Convolutional Neural Networks (CNN) automatically learn various features of the images and display the result. The training of the created models was carried out with the deep learning method. The trained model can be applied as a system that can analyze road images in real time, and this system is important for brand and model detection on images obtained through cameras or sensors. Within the scope of this study, it was examined to use image processing techniques to automatically identify the brands and models of vehicles through the images captured by the cameras taken personally on the highways and the data obtained. During the examination, artificial intelligence and deep learning algorithms were used. As a result of the analyzes on artificial intelligence, the brand models of the vehicles and the distinctions of the colors were determined through the detections. In addition, the impact of image quality on the analysis process and evaluating potential changes in results when different cameras are used yielded positive results. It constitutes an example of the work of collecting target information for the product needed by exporters through the target market in the field of competitive intelligence with the tools in the detected images and determining the target market from secondary data sources from secondary data sources within the scope of targets. In the study, high success has been achieved in determining the use of vehicles in the automotive sector, which has a significant global competitive high potential. It was found possible to use and market the methodology used in the study in terms of developing a strategic export plan for the relevant sector and companies in similar sectors.