Effects of prior knowledge of content and rhetorical structures on EFL learners reading comprehension
İçerik ve söylem biçimlerine ilişkin ön bilginin İngilizce yabancı dil öğrencilerinin okuduklarını anlamasına etkisi
- Tez No: 92142
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL DURMUŞOĞLU KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
DOKTORA TEZ OZU İÇERİK VE SÖYLEM BİÇİMLERİNE İLİŞKİN ÖN BİLGİNİN İNGİLİZCE YABANCI DİL ÖĞRENCİLERİNİN OKUMA ANLAMASINA ETKİSİ Hasan Çekiç İngiliz Dili Eğitim Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran, 1999 Danışman: Prof. Dr. Gül Durmuşoğlu Köse Clark'ın (1988) işaret ettiği gibi, halen genel kabul görmüş bir okuma anlama teorisi yoktur. Bu yüzden olsa gerek, bir çok araştırmacı okuma anlama sürecini farklı unsurları esas alarak anlamaya çalışmaktadır. Araştırmacıların esas aldığı unsurlardan iki tanesi içeriğe ve anlatım biçimlerine dair ön bilgidir. Bu araştırmanın esas amacı, hem tek tek içeriğe ve anlatım biçimlerine ilişkin ön bilginin hem de ikisinin birlikte İngilizce öğrenen Türk öğrencilerin okuma anlamasına etkisini saptamaktı. Araştırmanın tasarlanış biçimi iki soruya daha cevap aranmasına imkan sağlamıştır:“İçerikle ilgili ön bilgi sahibi olmak, okuyucunun metinde bulunmadığı yada mantıksal olarak çıkarsanamayacağı halde bazı bilgileri var saymasına sebeb olur mu?”ve“Farklı anlatım biçimleri okuyucunun anlamasında farklılaşmalara yol açar mı?”. Bu iki faktörün etkisini araştırmak için, toplam 115 üniversite öğrencisinin oluşturduğu dört farklı grup denek değişik süreçlere tabi tutuldu. Bir grupta hem içeriğe hem de anlatım biçimlerine ilişkin ön bilgi oluşturuldu. Bir gruba sadece içeriğe dair ön bilgi verildi. Bir grup sadece anlatım biçimleri konusunda eğitildi ve diğer grup hiç bir özel süreçten geçmedi. Daha sonra bu gruplar okudukları iki metinden elde ettikleri farklı ölçümler dikkate alınarak istatistik açıdan birbirleriyle karşılaştırıldı. Sonuçlar hem içeriğe hem de anlatım biçimlerine ilişkin ön bilginin okuma anlamada önemli faktörler olduğunu gösterdi. Ancak ikisinin birlikte okuma anlamaya daha fazla etki yaptığı gözlemlenmedi. Diğer iki soruya gelince, değişik anlatım biçimlerinin anlamada farklılaşmaya yol açabileceği hipotezi doğrulanmazken, içerikle ilgili ön bilginin öğrencilerin metinde bulunmayan veya çıkarsanması mümkün olmayan bilgileri de var saymalarına yol açtığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT As Clarke (1988) points out, there is no reading comprehension theory which has won general acceptance. Maybe because of this, many researchers have been trying to understand the reading process by analyzing the process into a set of components. Two of these components are content background knowledge (content schemata) and the prior knowledge of rhetorical structures. The main concern of this study was to investigate the separate and combined simultaneous effects of content and formal schemata on Turkish EFL students' reading comprehension. The study was designed in such a way that it also provided answers to two more questions:“Do different types of texts affect reader's comprehension in different ways?”and“Does content schemata affect reader's production of elaborations?”. In order to find out the effects of related schemata, four main groups of subjects, comprising a total of 115 Turkish university students, were subjected to different treatments: One was trained to build up both content and formal schemata, one was taught to build up only content schemata, one was given treatment to build up only formal schemata, and the other did not receive any treatments. Later, these groups of subjects were compared statistically to one another on the basis of various measures, which were obtained through two passages. The results showed that both content and formal schemata are important factors in, but do not seem to have any combined simultaneous effects on EFL reader's comprehension. As for the two questions, it was observed that text type itself appeared not to affect comprehension, but there seemed to be a relationship between content schemata and reader's production of elaborations.