Duygusal çekicilikli reklamların iletişim etkileri
Communication effects of emotional advertising appeals
  1. Tez No: 92141
  2. Yazar: R. AYHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GÜRGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ DUYGUSAL ÇEKİCİLİKLİ REKLAMLARIN İLETİŞİM ETKİLERİ R. Ayhan Yılmaz İletişim Bilimleri Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 1998 Danışman: Prof. Dr. Haluk Gürgen Reklam uygulamalarına bakıldığında diğer çekiciliklere oranla duygusal çekiciliğin daha fazla kullanıldığı görülmektedir. Reklam çekicilikleri akıldan çok duyguya yönelmektedir. Duygunun reklamda ilgi çekici bir- araştırma konusu oluşunun altında yatan sebebin, duygusal çekicilikli reklamların daha çok dikkat çekmesi, reklamda yer alan mesajın daha olumlu değerlendirilmesi olduğu düşünülmektedir. Reklamda duygunun iletişim etkilerini ortaya çıkarmak üzere düzenlenen bu çalışmada amaç, duygusal çekicilikli reklam türleri ve duygusal tepki yoğunluğundaki bireysel farkların reklama yönelik duygusal tepkiler, reklama ve markaya yönelik tutumları (reklamdan ve markadan hoşlanma) ne yönde etkileyeceğini sınamaktır. Reklam mesajının işleyişi ve yaratabileceği etkilerle ilgili kavramlar ve modeller açıklandıktan sonra reklamda kullanılan duygusal çekicilikler tanımlanmaktadır. Ardından reklamda duygu kavramı, duygu sınıflamaları, reklama ve markaya yönelik tutum konularında literatürde yer alan çalışmalara değinilmiştir. Yapılan deneysel araştırmayla da duygusal çekicilikli reklamlar ve duygusal tepki yoğunluğunun reklamın yarattığı duygu, reklama ve markaya yönelik tutumlar üzerindeki etkileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMMUNİCATİON EFFECTS OF EMOTIONAL ADVERTISING APPEAL R. Ayhan Yılmaz Communication Sciences Major Anadolu University Institue for Social Sciences, May 1998 Adviser: Prof. Dr. Haluk Gürgen It seems the usage of emotional appeals is hgher than the usage of other appeals when one looks to advertising practices. The reason why the emotion is interesting research subject in ad is thought to be attraction of advertisement with emotional appeals more than others and to be evaluation of message in the advertisement as much more positive. The goal of this study which is designed to explain communication effects of emotion in ad is to test in which direction the types of emotional appeals in ad and individual differences in affect intensiyt upon emotional responses toward ad and attitudes to ad and brand (likeability of ad and brand). Revealing the communication effects of emotion in ad is up to know how advertising works. After the explanation of the concept and models about the processing of ad message and possible effects it will create and after the definition of appeals which is used in advertising the research in literature about the subjects of emotion concept in ad, types of emotions and attitudes to ad and brand are explained. Ill \A