Galaktik kalın disk oluşum mekanizmalarının sınanması
Testing the formation mechanisms of the galactic thic disk
  1. Tez No: 921426
  2. Yazar: SERKAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGECAN ÖNAL TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, farklı ışıma gücü sınıflarında bulunan yıldızların gözlem verileri kullanılarak kinematik, dinamik ve kimyasal özelliklere ayrı ayrı sınırlamalar getirilerek oluşturulan gözlemsel kalın disk alt örneklerine ait yörünge basıklık dağılımlarının, farklı senaryolar için üretilen simülasyon yıldızlarının yörünge basıklık dağılımlarıyla kıyaslanarak Galaktik kalın diskin oluşum mekanizmaları sınanması amaçlanmıştır. Literatürde Galaktik kalın disk bileşeninin nasıl oluştuğuna dair gözlemsel verilerle de açıklanmaya çalışılan başlıca dört senaryo vardır. Bunlar yığışma, birleşme, göç ve ısınma olarak listelenebilir. Özellikle Sales ve diğ.'nin (2009) çalışması bu dört senaryoya ait yapılan simülasyonlardan elde edilen sentetik alt-örneklere ait yörünge basıklığı frekans dağılımlarını içermektedir. Yüksek tayfsal çözünürlük ve sinyal-gürültü oranına sahip APOGEE DR17 kızılötesi tayfsal kataloğu verileri ile Gaia DR3'ün şimdiye kadar ki en yüksek duyarlılığa sahip astrometrik verileri birleştirilmiştir. APOGEE DR17 kataloğundaki gözlem verileri gerekli temizlik ve iyileştirme işlemlerinin ardından çeşitli yöntemlerle anakol, alt dev ve dev olmak üzere ışıma gücü sınıflarına ayrılmıştır. Yüksek duyarlılığa sahip yıldız verileri kullanılarak bu tez çalışmasında kinematik anlamda geçiş bölgesi (0.52) alt örnekleri, Galaktik düzleme dik doğrultuda yıldız yörüngesinin çıkabileceği en büyük dik uzaklık parametresiyle Galaktik kalın diskin yükseklik ölçeğinin sentezinden 1
Özet (Çeviri)
n this master's thesis study, it is aimed to test the formation mechanisms of the Galactic thick disk by comparing the orbital eccentricity distributions of observational thick disk subsamples, which were created by imposing separate constraints on kinematic, dynamical and chemical properties using observational data of stars in different luminosity classes, with the orbital eccentricity distributions of simulated stars generated for different scenarios. In the literature, there are mainly four scenarios that are tried to be explained by observational data on how the Galactic thick disk component is formed. These can be listed as accretion, merger, migration and heating. In particular, the study by Sales et al. (2009) contains orbital eccentricity frequency distributions of synthetic sub-samples obtained from simulations of these four scenarios. The APOGEE DR17 infrared spectral catalog data with high spectral resolution and signal-to-noise ratio have been combined with Gaia DR3's astrometric data with the highest sensitivity to date. The observational data in the APOGEE DR17 catalog were cleaned and refined, and then classified into luminosity classes as main-sequence, subgiant and giant using various methods.Using high-sensitivity stellar data, this thesis selects kinematically transition region (0.52) subsamples, 1