Sürdürülebilir ormancılık kapsamında orman kuşlarının ekolojik ve çevresel ilişkileri
Ecological and environmental relationships of forest birds within the scope of sustainable forestry
- Tez No: 921427
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL ARSLANGÜNDOĞDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Biology, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Ülkemiz ormanlarının sürdürülebilir kullanımının sağlanması, tehditlerin belirlenerek önlemlerin alınması ve süreçlerin izlenmesi amacıyla Sürdürülebilir Orman Yönetimi Ulusal Kriter ve Gösterge Seti oluşturulmuştur. Oluşturulan yapıda yer alan unsurlardan biri de“yaygın orman kuş türleri”göstergesidir. Ornitoloji alanında sürdürülebilir orman yönetimi açısından ülkemizde eksiklikler bulunmaktadır. Araştırma, Trakya bölgesinde yaşayan orman kuş türleri ile yapısal, çevresel ve ekolojik değişkenlerin ilişkilerinin incelenmesini, bölgesel olarak gösterge ve yaygın orman kuş türlerinin tespit edilmesini amaçlamaktadır. Bu kapsamda Vize ve Tekirdağ Orman İşletme Müdürlüğü ormanlarında meşcere tiplerine göre belirlenen 24 örnek alanda, hat boyu sayım tekniğiyle gözlemler yapılarak, tanımlanan kuş türleri kayıt altına alınmıştır. Gözlemler her örnek alan için ayda bir kez olmak üzere 15'er aylık çalışma periyodundan oluşmaktadır. Çalışmada kuş türleri, bolluk verileri, üreme kayıtları, habitatların yapısal, çevresel ve ekolojik değişkenlerine ait bilgiler kayıt altına alınmıştır. Elde edilen verilerle alanların çeşitlilik indisleri, yaygın ve gösterge orman kuş türleri analiz edilmiş olup, kuş türleri ile bitki örtüsü, yapısal ve ekolojik değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Yapılan izleme çalışmalarında tüm alanlar birlikte değerlendirildiğinde 13 takım, 35 familyadan 87 kuş türü tespit edilmiştir. Çalışma bölgesinde yer alan Vize ormanlarında alanlarla doğrudan ilişkili 7 takım, 21 familyaya ait 44 türden 2130 kuş tespit edilirken, Tekirdağ ormanlarında 7 takım, 22 familyaya ait 49 türden 1920 kuş tespit edilmiştir. Çalışma bölgesinin tamamında tespit edilen üreyen tür sayısı 45 olup, 25 türün olası, 14 türün kuvvetle olası ve 6 türün kesin üreme kategorilerine sahip olduğu ortaya konmuştur. Gösterge kuş türlerinin düzenli olarak uzun dönemli izlenmesiyle popülasyon eğilimleri çok daha net bir şekilde ortaya konabilecektir. Mevcut durumda elde edilen sonuçlarla da bölgesel anlamda gösterge kuş türleri üzerinden orman yönetiminde bir etki değerlendirmesi yapmak mümkün olacaktır. Çalışmanın, sürdürülebilir orman yönetimi kapsamında orman kuşları ve ekolojik ilişkileri konusunda katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışma, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) 100/2000 Doktora Bursu Programı tarafından desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
To ensure the sustainable use of our country's forests, identify threats, take preventive measures, and monitor processes, the National Criteria and Indicator Set for Sustainable Forest Management has been established. One of the elements in this framework is the indicator of“common forest bird species”. In the field of ornithology, there are gaps regarding sustainable forest management in our country. This research aims to examine the relationships between forest bird species and structural, environmental, and ecological variables in the Thrace region and to identify regional indicators and common forest bird species. Within this scope, observations were conducted in 24 sample areas, determined based on stand types, in the forests of Vize and Tekirdağ Forest Management Directorates, and identified bird species were recorded using the line-transect method. The observations were conducted once per month in each sample area, covering a 15-month study period. In the study, data on bird species, abundance, breeding records, and the structural, environmental, and ecological variables of habitats were recorded. The obtained data were used to analyze the diversity indices of the areas, as well as the common and indicator forest bird species, and to examine the relationships between bird species and vegetation, structural, and ecological variables. In the monitoring studies conducted, a total of 13 orders, 35 families, and 87 bird species were identified when all areas were evaluated together. In the Vize forests within the study area, 2130 birds belonging to 44 species from 7 orders and 21 families directly associated with the areas were recorded, while in the Tekirdağ forests, 1920 birds belonging to 49 species from 7 orders and 22 families were identified. Across the entire study area, the number of breeding species identified was found to be 45, with 25 species classified as possible, 14 species as probable, and 6 species as confirmed breeding categories. By regularly monitoring indicator bird species over the long term, population trends can be revealed much more clearly. With the results currently obtained, it will also be possible to conduct an impact assessment on forest management through regional indicator bird species. The study is expected to contribute to sustainable forest management regarding forest birds and their ecological relationships. This study was supported by the Council of Higher Education (CoHE) 100/2000 PhD Scholarship Program.