Piyasada satılan protein barların esansiyel amino asit kompozisyonlarının belirlenmesi
Determination of essential amini acid composition of commercially available protein bars
  1. Tez No: 921455
  2. Yazar: DIMA TANBAKJI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ANDAÇ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışması, İstanbul piyasasında satılan protein bar ürünlerinin Esansiyel Amino Asit (EAA) ve Dallı Zincirli Amino Asit (DZAA) içeriklerini analiz etmeyi hedeflemiştir. Çalışmanın temel amacı, piyasada bulunan protein bar ürünlerinin EAA ve DZAA içeriklerinin saptanmasıdır. Çalışmada, meyveli (A grubu), kuru yemişli (B grubu), kakaolu (C grubu) ve karışık (D grubu) olmak üzere dört farklı türde toplam 13 protein bar ürünü analize dahil edilmiştir. Analizler laboratuvar koşullarında Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografi (HPLC) yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Enerji içerikleri 325-417 kkal ve protein içerikleri 17,3-33 g arasında değişen bu ürünlerin EAA-Protein yüzdesinin %17,0 (B-7) ile %48,9 (D-12) arasında değiştiğini saptanmıştır. B-8 numaralı ürün en yüksek protein içeriğine ve EAA profiline sahip olup, yumurta ile kıyaslandığında daha yüksek bir EAA yoğunluk skoruna sahip olduğu görülmüştür. B-8 ürününün, amino asit profili bakımından diğer ürünlere kıyasla hem DZAA hem de EAA bakımından daha yüksek konsantrasyonlara sahip olduğu görülmüştür. Ülkemizde protein barların EAA ve DZAA içerikleri çok çalışılmamış bir konu olup, kullanım amaçlarına uygun olarak bu içeriklerin saptanması ve beyanının tüketicilerin kullanımı tercihlerine katkı sağlaması açısından önemli olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to analyze the Essential Amino Acid (EAA) and Branched-Chain Amino Acid (BCAA) content of protein bars sold in the Istanbul market. The primary objective was to determine these products' EAA and BCAA contents. The study evaluated 13 protein bar samples, categorized into four distinct types: fruity (Group A), nutty (Group B), cocoa (Group C), and mixed (Group D). All analyses were conducted under laboratory conditions using High-Performance Liquid Chromatography (HPLC). The findings revealed that the EAA-Protein percentage of these products, whose energy contents vary between 325-417 kcal and protein contents vary between 17.3-33 g, varies between 17.0% (B-7) and 48.9% (D-12). Product number B-8 had the highest protein content and EAA profile and was found to have a higher EAA density score compared to eggs. It was observed that the B-8 product had higher concentrations of both BCAA and EAA compared to other products in terms of amino acid profile. EAA and BCAA contents of protein bars are a subject that has not been studied much in our country, and it is thought that determining and declaring these contents in accordance with their intended use is important in terms of contributing to consumers' usage preferences.