Erişkin karaciğer nakli hastalarında immünsüpresif ilaç tedavisine uyumun belirlenmesi
Determination of compliance with immunosuppressive drug treatment in adult liver transplant patients
- Tez No: 921456
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTAÇ USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Karaciğer Nakli Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karaciğer Nakli Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Transplantasyon Koordinatörlüğü Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışma, karaciğer transplantasyonu yapılan hastaların immünsüpresif ilaç kullanımına uyumunu belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve metot: Tanımlayıcı türdeki araştırma verileri 01.03.2022 – 01.03.2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmanın evrenini Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakli Enstitüsü'nde karaciğer nakli olan hastalar oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında immünsüpresif tedavi alan 115 hastaya ulaşılmıştır. Araştırma verileri veri toplama formuyla, toplanmış, veri toplama formu; kişisel bilgi formu, hastalık ve tedaviye ilişkin soru formu ve İmmünsupresif İlaç Kullanımına Uyum Ölçeğinden oluşmuştur. Verilerin analizinde SPSS 18.0 programı kullanılmış, tanımlayıcı istatistikler ve tanımlayıcı özelliklerin ölçek puanlarıyla karşılaştırılmasında student t testi ve One Way Anova testi uygulandı. One Way Anova sonrasında gruplar arasındaki farkı ortaya çıkaran grubu belirlemede Tukey testi kullanıldı. Bulgular: Katılımcıların İmmünsüpresif İlaç Kullanımına Uyum Ölçeği puan ortalaması 45,14±4,42 olduğu, cinsiyet, yaş, medeni durum, meslek, şu anki çalışma durumu ve nakil sonrası çalışma durumu, eğitim durumuna göre ölçek puan ortalamaları arasında anlamlı fark bulunmadığı belirlendi (p>0,05). Alkol kullanmayan ve geliri giderinden fazla olan katılımcıların ölçek puan ortalamasının diğerlerinden yüksek olduğu belirlendi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to determine the compliance of liver transplantation patients with the use of immunosuppressive drugs. Material Method: Descriptive type research data were collected between 01.03.2022 and 01.03.2023. The population of the research consists of liver transplant patients at Turgut Özal Medical Center Liver Transplant Institute. Within the scope of the research, 115 patients receiving immunosuppressive treatment were reached. Research data were collected with a data collection form, and the data collection form consisted of a personal information form, a questionnaire regarding the disease and treatment, and the Immunosuppressive Medication Compliance Scale. SPSS 18.0 program was used to analyze the data, and student t test and One Way Anova test were applied to compare descriptive statistics and descriptive features with scale scores. Student t test and One Way Anova test were applied to compare descriptive features with scale scores. After ANOVA, Tukey test was used to determine the group that revealed the difference between the groups. Results: It was determined that the average scale score of the participants who did not consume alcohol and whose income was more than their expenses was higher than the others (p 0.05).