Türk İş Hukuku ve Mukayeseli Hukukta sendika yöneticiliği
Trade union officer in Turkish Labour Law and Comrarative Law
  1. Tez No: 92146
  2. Yazar: DİLEK BAYBORA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NÜVİT GEREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
DOKTORA TEZ OZU TÜRK İŞ HUKUKU VE MUKAYESELİ HUKUKTA SENDİKA YÖNETİCİLİĞİ Dilek BAYBORA Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kasım 1999 Danışman: Prof. Dr. Nüvit GEREK Birden çok kişinin var olmasıyla ortaya çıkan yönetim faaliyeti kâr amaçlı olsun ya da olmasın bütün organizasyonlarda söz konusudur. Yöneticiler organizasyonları hedeflerine ulaştırmak için faaliyette bulunurlar. Çalışan ve çalıştıranların, çalışma ilişkilerinde ortak ekonomik ve sosyal hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek için meydana getirdikleri özel hukuk tüzel kişiliğine sahip kuruluşlara sendika denir. Sendika yöneticileri de, çalışma yaşamında sendikaları hedeflerine ulaştırmak için çaba harcayan kişidir. Türkiye'de kanunlarda sendika yöneticilerinin kim olduğu açık olarak düzenlenmiştir. Bunun yanı sıra, sendika yöneticiliğine ilişkin birçok hüküm de kanunlarda yer almıştır. Zaman içinde kanun hükümlerinin uygulanmasında yorum farklılıkları ortaya çıkmış ve düzenlemelerde boşluklar olduğu görülmüştür. Doktrinde ileri sürülen görüşler ve yargı kararları ile bunlar giderilmeye çalışılmaktadır. Amerika, İngiltere ve Almanya'da sendikaların örgütlenmeleri Türkiye'den farklıdır. İngiltere ve Almanya'da özel bir Sendikalar Kanunu yoktur. Sendikalara ilişkin konular içtihat kararlarıyla çözümlenmektedir. Bu ülkelerde sendika yöneticisinin kim olduğu konusunda kanunlarda açık bir düzenleme yapılmamıştır. Sendika yöneticiliğine ilişkin birçok konu düzenlenmek üzere sendika tüzüklerine bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TRADE UNION OFFICER IN TURKISH LABOUR LAW AND COMPARATIVE LAW Dilek BAYBORA Deparment of Labor Economics and Industrial Relations Anadolu University Social Science Institute, November 1999 Advisor: Prof. Dr. Nüvit GEREK Management come into exist in all organizations with more than one person whether they have profit aim or not. Managers work for organizations to reach their aims. Trade unions are private law incorporate organizations that workers and employers have formed to defend and develop common economic and social rights and advantages in working relationship. Also, trade union officer is a person who work to make trade union reach its aim in working life. The meaning and function of trade union officer is explained by law in Turkey. In addition, there are a lot of regulations concerning trade union officers. In time, some interpretation differences appeared in application law regulations and İt has been seen to defectiveness in regulations. Those regulations defectiveness have removed by explaining point of views in doctrine and by court decisions. In America, England and Germany, trade union organization structures are different from Turkey's trade union organization structures. In England and Germany, there are not special Trade Union Laws. Trade union matters have been solved by court decisions. Trade union officers are not covered by regulations in these countries. Most of these matters concerning trade union officers have been put off trade union statutes.