Hemşirelerin elektrokonvülsif tedavi hakkındaki bilgi düzeylerinin ve ruhsal hastalıklara yönelik damgalama tutumlarının belirlenmesi
Determining nurses' knowledge levels about electroconvulsive treatment and their stigmating attitudes towards mental diseases
  1. Tez No: 921468
  2. Yazar: ZELİHA ALTUNKAYNAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışma, hemşirelerin Elektrokonvülsif Tedavi (EKT) hakkındaki bilgi düzeyleri ile ruhsal hastalıklara yönelik damgalama tutumlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma Ekim 2023-Ocak 2025 tarihleri arasında, Üniversite Hastanesi'nde çalışan 273 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri Sosyo-demografik Veri Formu , Elektrokonvülsif Tedavi ile İlişkili Bilgi Ölçeği (EKT-BÖ) ve Sağlık Çalışanları İçin Ruhsal Hastalıklara Yönelik Damgalama Ölçeği (SÇ-RHYDÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplarda t testi, ANOVA testi ve Pearson korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Bulgular: Hemşirelerin EKT-BÖ toplam puan ortalaması 4.86±2.70, SÇ-RHYDÖ toplam puan ortalaması ise 54.85±7.76 olarak belirlenmiştir. Çalışmada, hemşirelerin cinsiyet, yaş, mesleki deneyim, eğitim durumu ve ruhsal hastalık tanısı ile EKT-BÖ arasında anlamlı bir fark saptanmamışken (p>0.05); medeni durum ve çalışılan klinikle EKT-BÖ puan ortalaması arasında anlamlı fark tespit edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the nurses' knowledge levels about Electroconvulsive Therapy (ECT) and their attitudes toward the stigmatization of mental illnesses. Materials and Methods: The research was conducted with 273 nurses working at a University Hospital between October 2023 and January 2025. Data were collected using a Sociodemographic Data Form, the Electroconvulsive Therapy Knowledge Scale (ECT-K), and the Stigmatization Scale for Mental Health Professionals (MISS-HP). Descriptive statistics, independent samples t-test, ANOVA, and Pearson correlation coefficient were used for data analysis. Results: The mean total score for the ECT-K was 4.86±2.70, and the mean total score for the MISS-HP was 54.85±7.76. No significant differences were found between the ECT-K and variables such as gender, age, professional experience, education level, and mental health diagnosis (p>0.05). However, significant differences were observed in the ECT-K scores based on marital status and the clinical department worked in (p0.05).