Yetişkin bireylerde kahvaltıda sert kabuklu yemiş tüketiminin postprandiyal glikoz, insulin, trigliserit yanıtları ile ilişkisinin değerlendirimesi
Relationship with nut consumption for breakfast andpostprandial glucose, insulin, triglyceride responses
  1. Tez No: 921467
  2. Yazar: İPEK AĞACA ÖZGER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM KÖSE, PROF. DR. MURAT BAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 24
Özet
Araştırmanın amacı; kahvaltıda sert kabuklu yemiş tüketiminin postprandiyal glukoz, insulin, trigliserit yanıtları ile ilişkisinin değerlendirilmesidir. 30 Nisan–30 Eylül 2023 tarihlerinde 20-45 yaş arası, sedanter, kronik hastalığı olmayan, beden kütle indeksi 25-35 kg/m² aralığında, İstanbul'da yaşayan 6 kadın, 6 erkek olmak üzere 12 gönüllü ile yürütülmüştür. Katılımcıların beslenme alışkanlıkları, enerji ve besin ögesi alımları, biyokimyasal kan parametreleri, fiziksel aktivite durumları, antropometrik ölçümleri, subjektif iştah seviyeleri analiz edilmiştir. Katılımcılara birer hafta arayla standart, cevizli, fındıklı ve fıstık ezmeli olmak üzere 4 farklı kahvaltı sunulmuştur. Çalışmada ceviz ve fındık kavrulmamış ve tuzsuz, yer fıstığı ezmesi ise şekersiz tercih edilmiştir. Katılımcıların postprandiyal 60.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the relationship between nut consumption at breakfast and postprandial glucose, insulin, and triglyceride responses. The research was conducted between April 30 and September 30, 2023, with 12 sedentary volunteers (6 women, 6 men) aged between 20 and 45 years, with no chronic diseases, and a body mass index (BMI) ranging from 25 to 35 kg/m², living in Istanbul. Participants' dietary habits, energy and nutrient intakes, biochemical blood parameters, physical activity levels, anthropometric measurements, and subjective appetite levels were analyzed. Over the course of four weeks, participants were given four different breakfasts on a weekly basis: standard, walnut-enriched, hazelnut-enriched, and peanut butter-enriched breakfasts. The walnuts and hazelnuts used were raw and unsalted, while the peanut butter was unsweetened.