Çekin ibrazı ve özel hukuk açısından sonuçları
Presentation of cheque and its legal effects in terms of private law
  1. Tez No: 921536
  2. Yazar: SALİH TİMUÇİN MANDIRACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR CAN GÖKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çek ödeme aracı niteliği bulunan ve ticari hayatta yaygın kullanılan bir kıymetli evrak çeşididir.“6102 sayılı Türk Ticaret Kanununda ve 5941 sayılı Çek Kanununda'' düzenlenen çek muhatap bankalarca bastırılır. Çek; çeki düzenleyenin bankadaki hesabından, çeki elinde bulunduran hamile ödeme imkanı sağlamaktadır. Çek; İbraz süresinin kısalığı kolay tedavül edilebilmesi ve birçok kolaylığından dolayı ticari yaşamda tercih edilen bir senettir. Yargıtay kararlarına ve doktrindeki çeşitli görüşlere sıklıkla yer veren çalışmamızın konusu 3 bölümde incelenmiştir. Birinci bölümünde çekin unsurları ”6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ve 5941 sayılı Çek Kanunu'' bakımından incelenmiştir. İkinci bölümünde ise çekin ibrazı konusu incelenmiştir. Bu bölümde ibraza yetkili kişi, ibrazın yapılacağı yer, ileri tarihli çekler, çekteki vade sorunu, ibraz sürelerinin hesaplanması ve mücbir sebeplerin ibraza etkisi gibi çeşitli konu başlıkları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise çekin özel hukuk bakımından sonuçlarına yer verilmiş olup muhatap bankaya düşen sorumluluklar ve ibraz sürelerinin çeşitli hukuki durumlarla ilişkisi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
A check is type of negotiable document that serves as a payment instrument and is widely used in commercial transactions. Regulated in the Turkish Commerical Code No. 6102 and the Cheque Law No. 5941, the cheque is issued by the drawee banks. The cheque provides payment from the bank account of the issuerof hte cheque to bearer qho holds the cheque. Cheque is a preferred bill in commercial life due to its short presentation preiod, easy circulation and many conveniences. The subject of our study, which frequently includes the decsions of hte Court of Cassasions and various opinions in the doctrine, is analysed in 3 sections. In the first chapter, the elements of the cheques are analysed in terms of Turkish Commercial Code No.6102 and the Cheque Law No.5941. ın the second chapter, the issue of presentation of the cheques is analysed. In this chapter, various topics such as the person authorised to present, the place of presentation, post- dated cheques,the maturity problemin cheques, the calculation of presentatiton periods and the effect of force majeure on presentatiton are examined. In the third chapter the consequences of the check in terms of private law are discussed, focusing on the responsibilities pf the drawee bank and the relaitonship beyween submission preiods and various legal situtaions.