Farklı zemin modelleri kullanılarak fore kazıklı iksalarda yatay deplasmanların sayısal olarak incelenmesi ve saha ölçümleri ile karşılaştırılması
Numerical investigation of horizontal displacements in bored pile using different soil models and comparison with field measurements
  1. Tez No: 921553
  2. Yazar: MUSTAFA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Derin kazı sistemlerinin nümerik analizlerinde kullanılan zemin modelleri, zemin davranışını doğru bir şekilde temsil ederek tasarımın başarısını doğrudan etkiler. Bu nedenle, doğru modelleme ve analiz yöntemleri, güvenli, verimli ve sürdürülebilir kazı sistemleri tasarımı için büyük önem taşır. Geoteknik mühendisliği, büyük şehirlerdeki altyapı projelerinin başarısında kritik bir rol oynar ve güvenli yapıların inşasında temel bir unsurdur. Bu çalışmada, bir vakanın değerlendirilmesine dayalı olarak gerçekleştirilen analizlerle üç farklı zemin modelinin performansı karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma için sonlu elemanlar yöntemi ile Mohr-Coulomb, Hardening Soil ve Hardening Soil Small Strain zemin modelleri tercih edilmiştir. Bu üç zemin modelinde yatay deplasman değerleri ve kesit tesirleri incelenmiş olup, saha inklinometre okumalarına en yakın değerleri veren model araştırılmıştır. Sonlu elemanlar yöntemi analizlerinde elde edilen deplasman değerleri, inceleme sahasında okunan inklinometre ölçümleri ile karşılaştırıldığında bu ölçümlere en yakın değerlerin Hardening Soil Small Strain zemin modelinde elde edildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The soil models used in numerical analysis of deep excavation systems directly affect the success of the design by accurately representing soil behavior. Therefore, correct modeling and analysis methods are crucial for designing safe, efficient, and sustainable excavation systems. Geotechnical engineering plays a critical role in the success of infrastructure projects in large cities and is a fundamental element in the construction of safe structures. In this study, the performance of three different soil models was compared based on an evaluation of a case study. For the comparison, the Mohr-Coulomb, Hardening Soil, and Hardening Soil Small Strain soil models were chosen using the finite element method. Horizontal displacement values and internal forces were examined in these three soil models, and the model that gave values closest to the field inclinometer readings was investigated. The displacement values obtained from the finite element methods analysis were compared with the inclinometer measurements taken at the site, and it was concluded that the Hardening Soil Small Strain soil model provided the closest values to the inclinometer readings.