Hemşirelik öğrencilerinin tıbbi yapay zekâ hazır bulunuşluk düzeyleri
Medical artificial intelligence readiness levels of nursing students
  1. Tez No: 921555
  2. Yazar: FİLİZ ÖZEL ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KULA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Hemşirelik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Bilişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Sağlık hizmetlerinde teknoloji kullanımı ve yapay zekâ kullanımının artışı hemşirelik hizmetlerini etkilemektedir. Bu nedenle, hemşirelik eğitiminde düzenlemelere gidilmesi gerekliliği doğmaktadır. Fakat, bu süreçte hemşirelik öğrencilerinin yapay zekâ konusunda hazır bulunuşluk durumlarının değerlendirilmesi önemlidir. Bu nedenlerle planlanan bu araştırmada, hemşirelik öğrencilerinin tıbbi yapay zekâ hazır bulunuşluk düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırma Haziran-Aralık 2023 tarihleri arasında Kastamonu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi hemşirelik bölümünde yürütülmüştür. Araştırmada veriler“Birey Tanıtım Formu”ve“Tıbbi Yapay Zekâ Hazır Bulunuşluk Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmaya 343 hemşirelik öğrencisi katılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelik öğrencilerinin %73,8'inin kadın, %29,2'sinin 1. sınıf ve yaş ortalamalarının 20,78±2,52 olduğu saptanmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde; Bilişsel Faktör Puanı 22,24±5,98, Beceri Faktörü Puanı 27,72±5,96, Öngörü Faktörü Puanı 9,36±2,48 ve Etik Faktörü Puanı 10,77±2,52 ve Tıbbi Yapay Zekâ Hazır Bulunuşluk Ölçek Toplam Puanı 70,09±14,27 olarak belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, ölçek toplam puan ortalamasının üstünde olduğu görülmüştür. Tüm bunlardan yola çıkılarak, hemşireliğe yönelik eğitim kurumlarında bu kurumda olduğu gibi öğrencilerin zekâya yönelik hazır bulunuşluklarının belirlenerek müfredatlarının tekrar gözden geçirilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The increase in the use of technology and artificial intelligence in health services affects nursing services. Therefore, it is necessary to make arrangements in nursing education. However, in this process, it is important to evaluate the readiness of nursing students about artificial intelligence. In this study planned for these reasons, it was aimed to determine the readiness levels of nursing students for medical artificial intelligence. The research is a descriptive study. The research was conducted between June-December 2023 at Kastamonu University, Faculty of Health Sciences, Department of Nursing. Data were collected using the“Individual Introduction Form”and“Medical artificial intelligence readiness scale for medical students”. 343 nursing students participated in the study. It was found that 73.8% of the nursing students participating in the study were female, 29.2% of them were in the first grade and their mean age was 20.78±2.52 years. When the research findings were examined; Cognition Factor Score was 22.24±5.98, Ability Factor Score was 27.72±5.96, Vision Factor Score was 9.36±2.48, Ethics Factor Score was 10.77±2.52 and Medical Artificial Intelligence Readiness Total Score was 70.09±14.27. As a result of the study, it was seen that the total score of the scale was above the average. Based on all these, it can be suggested that courses on artificial intelligence should be added to the nursing education curriculum in nursing education institutions and students' readiness for artificial intelligence should be examined before these changes.