Otizm spektrum bozukluğu olan bireylere dil öğretimi desteği için ciddi oyun tasarımı ve uygulaması
Serious game design and implementation for language teaching support for individuals with autism spectrum disorder
- Tez No: 921587
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSAL ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Otizm spektrum tanılı bir birey sosyal ilişki ve iletişimde ciddi zorluklar yaşamaktadır. Bu bireylerin eğitimlerinde ikinci dili konuşabilmesi ve iki dili karıştırmadan yalın olarak kullanabilmesi zor bir süreç olduğundan, bu sürece başlamadan önce özel öğrencilerin ana dilini aktif olarak kullanması ve kendini rahatlıkla ifade edebilmesi gerekmektedir. Oyun kavramını sadece tek bir tanımlama altında toplamak zor olsa da eğlence amacının ötesinde kişilerin bireysel ve sosyal gelişimine katkı sağladığı bir gerçektir. Günümüzde bilgisayar teknolojileri odaklı gelişen oyunlar tüm yaş gruplarından insanlar için ucuz ve ulaşılabilir eğlence sunan bir boyut kazanarak büyük bir oyun endüstrisi haline gelmiştir. Bu gerçeklerden hareketle bu çalışmada, gerekli yeterliliğe sahip otizm spektrum tanılı bireylerin dil öğrenimlerini desteklemek için ciddi oyun ilkelerine uygun olarak oyun ve oyunla bütünleşik olarak çalışan oyun çubuğu tasarımı gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirdiğimiz oyun ve oyun çubuğunun kullanılabilirliğini ortaya koyabilmek için bu çalışma ayrıca özel eğitim alan uzmanları, aileler, ilgili vakıf gönüllüleri ve bireylerin eğitimlerinde yer alan kişiler arasından katılım sağlayan katılımcılar ile yapılan alan araştırmasını da kapsamaktadır. Araştırma sonuçları geliştirdiğimiz oyun ve oyun çubuğunun otizm spektrum tanılı bireylerin ikinci dil eğitimlerine olumlu katkılar sağlayacağı yönünde umut vericidir.
Özet (Çeviri)
An individual diagnosed with autism spectrum experiences serious difficulties in social relations and communication. Since it is a difficult process for these individuals to speak the second language and use the two languages simply without mixing them during their education, special students must actively use their native language and express themselves easily before starting this process. Although it is difficult to gather the concept of game under a single definition, it is a fact that it contributes to the individual and social development of people beyond its entertainment purpose. Nowadays, computer technologies-oriented games have become a major game industry by providing cheap and accessible entertainment for people of all age groups. Based on these facts, in this study, game and joystick were designed in accordance with serious game principles to support the language learning of individuals with autism spectrum diagnosis who have the necessary proficiency. In order to demonstrate the usability of the game and joystick we have developed, this study also includes field research with participants from special education field experts, families, relevant foundation volunteers and people involved in the training of individuals. The research results are promising that the game and joystick we developed will make positive contributions to the second language education of individuals diagnosed with autism spectrum.