Bazı biyolojik preparatların Meloidogyne incognita'yakarşı etkinliklerinin araştırılması
Investigation of efficacy of some biological preparations against Meloidogyne incognita
  1. Tez No: 921622
  2. Yazar: DURU EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYİR DEVRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kök-ur nematodları (Meloidogyne spp.) kültür bitkilerinde zarar yapan önemli organizmaların başında gelmektedir. Kök-ur nematodlarına karşı farklı mücadele yöntemleri kullanılmaktadır. Bunlar içerisinde biyolojik mücadele son yıllarda artan insan sağlığı ve çevre bilinci ile ön planda yer almaktadır. Kök-ur nematodlarına karşı biyolojik mücadele etmenleri içinde en çok fungus ve bakterilerden yararlanılmaktadır. Ülkemizde kök-ur nematodlarına ruhsatlı fungal etmen BioAct (Purpureocillium lilacinum suş 251) ve bakteriyel etmen Majestene (Burkholderia rinojensis suş A396) biyolojik preparatları ile abamectin etken maddeli (Abamax ve Tervigo) biyolojik kökenli preparatlar kullanılmaktadır. Bu çalışmada biyolojik organizmalar ve biyolojik kökenli preparatların; nematod inokülasyonundan üç gün önce, nematod inokülasyonu ile eş zamanlı ve nematod inokülasyonundan üç gün sonra olmak üzere yapılan üç farklı uygulama yöntemlerinin M. incognita'ya karşı etkinlikleri kontrollü koşullarda (24±1 oC sıcaklık, %65 nem oranı ve 16:8 fotoperiyot) araştırılmıştır. Çalışmada kontrol olarak ise herhangi bir uygulama yapılmayan bitkiler ile kimyasal nematisit fluopyram (Velum Prime) uygulaması yapılan bitkiler kullanılmıştır. Her preparatın testlenmesi tesadüf parselleri deneme desenine göre, beş tekerrür iki tekrar olacak şekilde oluşturulmuştur. Bunula birlikte biyolojik organizmalar için ayrıca etikete uygun bir uygulama daha yapılmıştır. Hassas domates bitkisi Tueza F1 fideleri üç-dört gerçek yapraklı döneme geldiğinde her bir bitkiye M. incognita 1000 adet ikinci dönem larva (J2) inokulasyonu yapılmıştır. Bitkiler inokülasyondan 60 gün sonra sökülerek köklerinde oluşan ur, yumurta paketleri, gal ve yumurta paketi skalaları ve üreme potansiyelleri hesaplanmıştır. Elde edilen verilerin istatiksel analizleri yapılarak tüm preparatların M. incognita üzerindeki etkinlikleri karşılaştırılmıştır. Çalışma sonuçları, biyolojik organizmaların etkinliğini belirlemek için başka araştırmaların yapılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Root-knot nematodes (Meloidogyne spp.) are among the most important organisms that cause damage to cultivated plants. Different control methods are used against root-knot nematodes. Among these methods, biological control has come to the forefront with the increasing human health and environmental awareness in recent years. Fungi and bacteria are the most used biological control agents against root-knot nematodes. In our country, biological preparations of the licensed fungal agent BioAct (Purpureocillium lilacinum strain 251) and bacterial agent Majestene (Burkholderia rhinojensis strain A396) and biological preparations containing Abamectin active ingredient (Abamax and Tervigo) are used against root-knot nematodes. In this study, the effectiveness of biological organisms and biological preparations against M. incognita in three applications including three days before nematode inoculation, simultaneously with nematode inoculation and three days after nematode inoculation were investigated under the controlled conditions (24±1 oC temperature, 65% humidity and 16:8 photoperiod). Plants that were not applied any treatment and plants that were applied the chemical nematicide fluopyram (Velum Prime) were used as controls. Each preparation was conducted according to the randomized plot design with 5 replications and repeated twice. In addition, an application was made according to the label for biological organisms. When the susceptible tomato plant Tueza F1 seedlings reached the stage of three-four true leaves, 1000 second stage juveniles (J2s) of M. incognita were inoculated to each plant. Plants were removed 60 days after inoculation and the number of galls, egg masses, gall and egg mass scales formed on their roots and their reproductive potential were calculated. Statistical analyses of the obtained data was performed and the effectiveness of all preparations on M. incognita was compared. The study results indicate that further research should be conducted to determine the effectiveness of biological organisms.