Sığır karaciğerinde bipolar forsepslerin neden olduğu termal hasarın karşılaştırmalı değerlendirmesi
Comparative assessment of thermal damage induced by bipolar forceps in a bovine liver
  1. Tez No: 921664
  2. Yazar: NESLİHAN ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUZER GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Nöroşirürji işlemlerinde kullanılan bipolar elektrokoter sistemlerinin komşu dokularda termal hasara neden olduğu gösterilmiştir. Nöral dokular ısı hasarına özellikle duyarlı olduğundan, bipolar forseps uçlarından komşu dokulara olan termal yayılımı kontrol etmek önemlidir. Bu çalışmanın amacı, altı farklı bipolar forseps ile koagülasyon sırasında komşu dokuda istenmeyen termal hasarı karşılaştırmaktır. Yöntem: Taze ex-vivo sığır karaciğer dokusu, altı farklı bipolar forseps ile koagüle edilmiştir: Aesculap® non-stick, Atlas Choice™, IsoCool®, SilverGlide®, Spetzler™-Malis® ve VersaTru® (her bir bipolar forseps için 45 spesmen). Tüm forsepslerde, koagülasyon 35 Malis ünitesi güç ayarı, 1 mm uç aralığı ve 3 saniye aktivasyon süresi ile gerçekleştirilmiştir. Doku örnekleri, termal hasarın boyutunu değerlendirmek amacıyla incelenmiştir (her bir bipolar forseps için 30 spesmen). Doku sıcaklıkları, doku içerisine yerleştirilen termokupl termometre probları ile (her bir bipolar forseps için 15 spesmen). Termal hasarın alanı ve maksimum derinliği, görüntü analizi yazılımı kullanılarak manuel olarak ölçülmüştür. Verilerin istatistiksel analizi, SPSS 22.0 yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Bipolar electrocautery systems used in neurosurgical procedures have been shown to cause thermal damage to adjacent tissue. As neural tissues are particularly sensitive to heat damage, it is important to control thermal spread from the tips of bipolar forceps into adjacent tissue. The goal of this study was to compare the thermal damage induced in unintended adjacent tissue during coagulation with six different bipolar forceps. Methods: Fresh ex-vivo bovine liver tissue was coagulated with six different bipolar forceps: Aesculap® non-stick, Atlas Choice™, IsoCool®, SilverGlide®, Spetzler™-Malis®, and VersaTru® (45 trials per bipolar forceps). For all forceps, coagulation was done with a power setting of 35 Malis units, 1-mm tip spacing, and 3-second activation time. Tissue samples were evaluated for the extent of thermal damage (30 trials per bipolar forceps). Tissue temperatures were measured with thermocouples placed in the tissue (15 trials per bipolar forceps). The area and maximum depth of thermal damage were measured manually with image analysis software. The statistical analysis of the data was performed using SPSS 22.0 software.