Politik krizlerin araştırılması: Nedenler ve sonuçların analizi
İnvesti̇gati̇on of poli̇ti̇cal cri̇ses: Causes and analysi̇s of the results
  1. Tez No: 869565
  2. Yazar: SANAN VALİYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışması, politik krizlerin nedenlerini ve sonuçlarını derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüz dünyasında politik krizler, küresel güvenliği, ekonomik istikrarı ve uluslararası ilişkileri belirleyen anahtar faktörlerden biri haline gelmiştir. Bu krizler, iç çatışmalar, ekonomik zorluklar, ulusal ve uluslararası gerilimler ve dış güçlerin müdahaleleri gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir.Araştırmanın temel amacı, politik krizlerin nedenlerini anlamak ve analiz etmek, bu krizlerin toplum, devlet ve uluslararası topluluk üzerindeki çok yönlü sonuçlarını değerlendirmektir. Ayrıca, krizlerin önlenmesi ve çözümüne yönelik stratejiler geliştirmek de hedeflenmiştir.Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Belge analizi, literatür incelemesi, tarihsel analiz ve karşılaştırmalı analiz yöntemleri uygulanmıştır. Bu yaklaşımlar, politik krizlerin nedenleri ve sonuçları hakkında ayrıntılı ve bağlamsal olarak zengin bir anlayış elde etmeyi sağlamıştır.Başlıca bulgulara göre, politik krizlerin nedenleri arasında ekonomik krizler, yoksulluk, işsizlik, gelir eşitsizliği, etnik, dini ve kültürel farklılıklar, tarihsel geçmiş ve kültürel değerler ile dış müdahaleler ve uluslararası ilişkilerdeki gerginlikler bulunmaktadır. Sonuçlar ise hükümet değişiklikleri, sınırların yeniden çizilmesi, ekonomik sarsıntılar, toplumsal değişiklikler ve uluslararası ilişkilerde gerginlikler olarak öne çıkmaktadır.Önleme ve çözüm stratejileri arasında uluslararası hukuk mekanizmalarının güçlendirilmesi, ekonomik ve sosyal destek programlarının geliştirilmesi, politik diyalog ve demokratik süreçlerin iyileştirilmesi ile barış gücü operasyonlarının uygulanması yer almaktadır.Sonuç olarak, politik krizler karmaşık ve çok yönlü bir sorundur ve araştırma ve çözüm için disiplinlerarası bir yaklaşım gerektirir. Bu krizlerin dinamiklerini ve sonuçlarını anlamak, dünya topluluğunda barış ve istikrarın sürdürülmesi için kritik öneme sahiptir. Araştırmanın bulguları, politika yapıcılara ve uluslararası organizasyonlara pratik tavsiyeler sunarak, gelecekteki çatışmaların önlenmesine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the causes and consequences of political crises in depth. In today's world, political crises have become one of the key factors determining global security, economic stability, and international relations. These crises can arise from various reasons such as internal conflicts, economic difficulties, national and international tensions, and interventions by external forces.The main objective of this research is to understand and analyze the causes of political crises and to evaluate the multifaceted consequences of these crises on society, the state, and the international community. Additionally, it aims to develop strategies for the prevention and resolution of crises.In this study, a qualitative research method was used. Document analysis, literature review, historical analysis, and comparative analysis methods were applied. These approaches have provided a detailed and contextually rich understanding of the causes and consequences of political crises.According to the main findings, the causes of political crises include economic crises, poverty, unemployment, income inequality, ethnic, religious, and cultural differences, historical backgrounds, cultural values, external interventions, and tensions in international relations. The consequences include government changes, redrawing of borders, economic disruptions, social changes, and tensions in international relations.The prevention and resolution strategies include strengthening international legal mechanisms, developing economic and social support programs, improving political dialogue and democratic processes, and implementing peacekeeping operations.In conclusion, political crises are complex and multidimensional problems that require an interdisciplinary approach for research and resolution. Understanding the dynamics and consequences of these crises is critically important for maintaining peace and stability in the global community. The findings of this research offer practical recommendations to policymakers