Hıv pozitif lenfoma olgularının demografik ve klinik özelliklerinin, tedavi yanıtlarının ve sağkalımlarının incelenmesi
Evaluation of the demographic and clinical characteristics, treatment responses, and survival outcomes of hiv-positive lymphoma cases
- Tez No: 921746
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMRE EŞKAZAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Hematoloji, İç Hastalıkları, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Hematology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: HIV enfeksiyonu olanlarda son dönemde antiretroviral tedavi (ART) kullanımı ile malignite insidansının arttığı görülmüştür. Çalışmamızda HIV ve lenfoma tanılı hastaların tedavileri ve toksisitelerini, sağkalımlarını HIV negatif lenfoma hastaları ile karşılaştırılarak geriye dönük olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 6 farklı merkezde 2010 – 2024 yılları arası tanı almış tüm HIV dosyaları geriye dönük taranmıştır. HIV (+) ve lenfoması olan hastaların demografik verileri, serum belirteçleri, tedavi yanıtları, toksisitesi, genel sağkalım (OS) ve ve progresyonsuz sağkalım (PFS) analizi yapılarak aynı yaş grubu ve tarihlerde tanı alan kontrol grupları ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 61 HIV (+) hastanın 20'si (%33) Burkitt lenfoma (BL), 16'sı (%26) diffüz büyük B hücreli lenfoma (DBBHL), 15'i (%25) Hodgkin lenfoma (HL), 7'si (%11) plazmoblastik lenfoma (PBL) ve 3'ü (%5) primer merkezi sinir sistemi lenfıması (PMSSL) idi. 290 HIV (-) hastanın ise 19'u (%6,5) BL, 165'i (%56,9) DBBHL, 106'sı (%36,6) HL idi. Hastaların yaşlarının ortancaları arasında fark saptanmadı (p=0,100). Kadın sıklığı PMSSL'lerde fazlaydı (p=0,034). Sağkalım açısından; PBL'lerin OS ve PFS'si daha kısaydı (sırasıyla, p=0,004, p=0,001). HIV (+) BL, DBBHL ve HL'ler HIV (-)'lerle karşılaştırıldığında HIV (+)'lerde erkek oranı anlamlı olarak daha fazlaydı (BL'ler %100 vs. %42,1, DBBHL'ler %93,8 vs. %56,4, HL'ler %100 vs.
Özet (Çeviri)
Introduction: In recent years, an increase in the incidence of malignancies has been observed with the use of antiretroviral therapy (ART) in those with HIV infection. Our study aims to retrospectively analyze the treatments, toxicities, and survival outcomes of patients diagnosed with HIV and lymphoma, compared to HIV-negative lymphoma patients. Materials and Methods: In our study, all HIV patients diagnosed between 2010 and 2024 in six different centers were retrospectively reviewed. The demographic data, serum markers, treatment responses, toxicity, overall survival (OS), and progression-free survival (PFS) of HIV-positive patients with lymphoma were analyzed and compared with control groups of the same age group and diagnosed within the same time period. Results: Among the 61 patients with HIV positivity, 20 (33%) had Burkitt lymphoma (BL), 16 (26%) had diffuse large B-cell lymphoma (DLBCL), 15 (25%) had Hodgkin lymphoma (HL), 7 (11%) had plasmablastic lymphoma (PBL) and 3 (5%) had primary central nervous system lymphoma (PCNSL). Among the 290 HIV-negative patients, 19 (6.5%) had BL, 165 (56.9%) had DLBCL and 106 (36.6%) had HL. No significant difference was found in the median ages of the patients (p=0.100). The frequency of females was higher in PCNSL cases (p=0.034). In terms of survival outcomes, PBL cases had shorter OS and PFS (p=0.004 and p=0.001, respectively). When HIV-positive BL, DLBCL and HL cases were compared with HIV-negative ones, the ratio of males was significantly higher in the HIV-positive group (BL: 100% vs. 42.1%, DLBCL: 93.8% vs. 56.4%, HL: 100% vs.