Leone Caetani'nin İslam Tarihi adlı eserinin dördüncü cildinin tahlil, tenkit ve değerlendirilmesi
Analysis, criticism and evaluation of the fourth volume of Leone Caetani's History of Islam
  1. Tez No: 921795
  2. Yazar: ESMA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İç çekişmelerinden kurtulan Avrupa, reform ve sömürgecilik faaliyetlerinin etkisiyle başka kültürlere ilgi duymaya başlamıştır. Bu ilginin ana aktörlerinden biri Müslümanlar olmuştur. Müslüman doğu halklarının coğrafya, dil, tarih, sanat ve genel olarak kültürleri üzerine araştırmalar yapmışlar ve bu çalışmalarına Türkçede“Doğu bilimciliği”adı verilen“oryantalizm”demişlerdir. 17. asrın sonlarına doğru sistematik bir hale gelen oryantalizm faaliyetleri, sonraki yüzyıllarda devam etmiş ve 19. yüzyılda zirveye ulaşmıştır. Bu süreçte birçok alanda önemli çalışmalar yapılmıştır. Dünyada dengelerin değiştiği bu yüzyıllarda, farklı düşünce yapıları ve akımlar ortaya çıkmış ve birçok sahada kendilerine yer edinmişlerdir. Zamanın fikri yapısı, kültür alanında da etkisini göstermiş olup, rasyonalizm, Darwinizm, materyalizm ve Marksizm gibi akımlar, ilmi sahada kendilerine yer bulmuştur. Farklı düşünce ekollerinin olduğu, değişen ve dönüşen yeni dünya konjonktüründe, oryantalizm faaliyetlerine ev sahipliği yapan yerlerden birisi de İtalya'dır. İslam dininin kaynaklarını araştırmayı amaç edinen İtalyan Leone Caetani,“Annali dell'Islam”(İslam Tarihi) adlı eserini kaleme almıştır. Uzun yıllar süren çalışmalarının ardından kendisinin tamamlayamadığı bu eser, kurduğu Fondazione Per Gli Studi Musulmani adlı vakıf tarafından matbu hale getirilerek insanlara ulaştırılmıştır. Caetani'nin İslam dinine ve değerlerine dair yanlış bilgilerin yoğunlukta olduğu ve oryantalist bir bakış açısıyla kaleme aldığı bu eseri, Hüseyin Cahit Yalçın tarafından Osmanlı Türkçesine çevrilmiştir. Zamanında çok ses getiren ve hakkında reddiyelerinde yazıldığı bu kitap, çalışmamızın ana kaynağını oluşturmaktadır. Bu çalışmamızda,“İslam Tarihi”adıyla Türkçeleştirilen eserin dördüncü cildinin tahlil, tenkit ve değerlendirmesi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Freed from its internal conflicts, Europe became interested in other cultures under the influence of reform and colonization activities. One of the main actors of this interest was Muslims. They conducted research on the geography, language, history, art and culture of Muslim eastern peoples and called this work“orientalism”, which is called“Orientalism”in Turkish. Towards the end of the 17th century, orientalism activities, which became systematized, continued in the following centuries and reached its peak in the 19th century. In this process, important studies were carried out in many fields. In these centuries, when the balances in the world changed, different thought structures and movements emerged and gained a place for themselves in many fields. The intellectual structure of the time also showed its influence in the field of culture, and movements such as rationalism, Darwinism, materialism and Marxism found their place in the scientific field. In a changing and transforming world conjuncture with different schools of thought, Italy is one of the places hosting orientalism activities. Leone Caetani, an Italian who aimed to research the sources of Islam, wrote his work“Annali dell'Islam”(History of Islam). After many years of work, this work, which he could not complete himself, was printed and made available to people by the foundation he founded, Fondazione Per Gli Studi Musulmani. Caetani's work, which is full of misinformation about Islam and its values and written from an orientalist point of view, was translated into Ottoman Turkish by Hüseyin Cahit Yalçın. This book, which made a lot of noise in its time and about which refutations were written, constitutes the main source of our study. In this study, the fourth volume of the work, which was translated into Turkish under the title“History of Islam”, will be analyzed, criticized and evaluated.