Kesirler konusunun GeoGebra destekli öğretiminin akademik başarı ile akılda kalıcılığa etkisi ve öğrenci görüşleri
The effect of GeoGebra supported teaching of fractions on academic success and memorability and students' opinions
- Tez No: 921812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHŞEN ALDEMİR ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın amacı kesirler konusunda GeoGebra kullanımının öğrencilerin akademik başarılarına ve öğrenmenin akılda kalıcılığına etkisini incelemek ve öğretim yöntemlerinin olumlu ve olumsuz yönleri hakkında öğrencilerin görüşlerini değerlendirmektir. Çalışmada hem nicel hem de nitel yaklaşımlar kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında ön-test son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen, nitel kısmında ise durum çalışması kullanılmıştır. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılında Diyarbakır ilindeki bir devlet okulunda bulunan 20'si deney, 19'u kontrol grubu olmak üzere 39 öğrenci ile gerçekleşmiştir. Dersler deney grubundaki öğrencilerle GeoGebra destekli öğretimle, kontrol grubundaki öğrencilerle mevcut öğretim yöntemiyle işlenmiştir. Araştırma 25 ders saati sürmüştür. Veri toplama aracı olarak başarı testi hazırlanmış ön-test, son-test ve kalıcılık testi olarak uygulanmıştır. Ayrıca öğrencilerin öğretim yöntemleri hakkındaki görüşlerini belirlemek için üç sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Nicel verileri analiz etmede SPSS 25 paket programı kullanılmış, nitel veriler için ise betimsel ve içerik analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda kontrol grubundaki öğrencilerin başarı puanları ön-testten son-teste istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artış göstermiş, son-testten kalıcılık testine anlamlı derecede düşüş göstermiştir. Yani mevcut öğretim başarıyı artırmış ancak öğrenmenin kalıcılığını tam olarak sağlayamamıştır. Deney grubundaki öğrencilerin başarı puanları ön-testten son-teste anlamlı düzeyde artış göstermiş, son-testten kalıcılık testine anlamlı düzeyde düşüş göstermemiştir. Yani GeoGebra ile öğretim başarıyı artırmış ve öğrenmenin kalıcılığını sağlamıştır. Ayrıca deney ve kontrol gruplarının son-test ve kalıcılık testi puanları arasında deney grubu lehine anlamlı fark bulunmuştur. Yani GeoGebra ile öğretim mevcut öğretime göre başarıyı daha fazla artırmış ve öğrenmenin kalıcılığını sağlamıştır. Öğrenci görüşleri incelendiğinde her iki yöntemde de konunun iyi öğrenilmesi en büyük avantaj olarak tespit edilmiştir. Deney grubundaki öğrencilerin çoğu dezavantaj olmadığını belirtirken, kontrol grubundaki öğrenciler az sayıda soru çözülmesini dezavantaj olarak belirtmiştir. Ayrıca kesirler konusunun iyi anlaşılması için her iki gruptaki öğrenciler teknoloji destekli öğretimi önermişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of using GeoGebra on students' academic success and retention of learning in the subject of fractions and to evaluate students' opinions about the positive and negative aspects of teaching methods. Both quantitative and qualitative approaches were used in the study. A quasi-experimental design with a pre-test post-test control group was used in the quantitative part of the study, and a case study was used in the qualitative part. The research was conducted with 39 students, 20 of whom were in the experimental group and 19 in the control group, at a public school in Diyarbakır province in the 2023-2024 academic year. The lessons were taught with GeoGebra-supported teaching with the students in the experimental group, and with the current teaching method with the students in the control group. The research lasted 25 class hours. An achievement test was prepared as a data collection tool and was applied as a pre-test, post-test and retention test. In addition, semi-structured interview forms consisting of three questions were used to determine students' opinions about teaching methods. SPSS 25 package program was used to analyze the quantitative data, and descriptive and content analysis were performed for the qualitative data. As a result of the research, the success scores of the students in the control group showed a statistically significant increase from the pretest to the posttest, and a significant decrease from the posttest to the retention test. In other words, the current education increased success but could not fully ensure the permanence of learning. The success scores of the students in the experimental group showed a significant increase from the pretest to the posttest, but did not show a significant decrease from the posttest to the retention test. In other words, teaching with GeoGebra increased success and ensured the permanence of learning. In addition, a significant difference was found between the posttest and retention test scores of the experimental and control groups in favor of the experimental group. In other words, teaching with GeoGebra increased success more than the current education and ensured the retention of learning. When the student opinions were examined, it was determined that learning the subject well in both methods was the biggest advantage. While most of the students in the experimental group stated that there was no disadvantage, the students in the control group stated that solving a small number of problems was a disadvantage. In addition, the students in both groups recommended technology-supported teaching for a good understanding of the subject of fractions.