Kırık Camlar Teorisi kapsamında öğretmenlerin mesleki bağlılıklarının incelenmesi: (Isparta ili örneği)
Examination of teachers' professional commitment within the scope of Broken Windows Theory: The case of Isparta province
- Tez No: 921817
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kırık Camlar Teorisi, küçük çaplı düzensizliklerin ya da ihlallerin zaman içerisinde daha büyük problemlere yol açabileceğini öne sürmektedir. Bu teori sosyal düzenin korunması gerektiğini vurgulamaktadır. Bu teori iş yerinde uygulandığında ise işyerinde meydana gelen kural ihlallerinin ya da düzensizliklerinin zamanla çalışanların tutum ve davranışlarında olumsuzluklar meydana getirebileceğini göstermektedir. Mesleki bağlılık, çalışanın işine, kariyerine ve işyerine duymuş olduğu duygusal normatif bağlılığını ifade eder. Çalışanların mesleki bağlılıkları iş yerindeki ortamdan ve yönetimden büyük ölçüde etkilenir. İş yerinde düzenin korunması ve küçük aksaklıklara karşı müdahalenin hızlı ve etkili olması çalışanların kuruma olan bağlılıklarının devam etmesi için önem arz etmektedir. Bu durumda yönetim çalışanların iş yerindeki küçük problemleri dahi ciddiye alarak iş yerindeki düzen ve disiplini korumalıdır. Böylece, çalışanların mesleklerine ve çalışmış oldukları kuruma olan güven ve bağlılıkları güç kazanır ve verimlilik artar.
Özet (Çeviri)
Broken Windows Theory suggests that small-scale irregularities or violations can lead to larger problems over time. This theory emphasizes that social order must be protected. When this theory is applied in the workplace, rule violations or irregularities that occur in the workplace may cause negativities in the attitudes and behaviors of employees over time. It shows. Professional commitment refers to the emotional normative commitment of the employee to his job, career and workplace. Employees' professional commitment is greatly affected by the workplace environment and management. Maintaining order in the workplace and responding quickly and effectively to minor disruptions is important for employees to continue their commitment to the institution. In this case, management should maintain order and discipline in the workplace by taking even minor problems in the workplace seriously. In this way, employees' commitment to their profession and the institution they work for is important. Their trust and loyalty gain strength and productivity increases