Ciddi indirekt bilirubin yüksekliği ile başvuran bebeklerin 18-42. ayda nörogelişimsel sonuçlarının bayley III ile değerlendirilmesi
Neurodevelopmental outcomes of infants presenting with severe indirect hyperbilirubinemia assessed with bayley III at 18-42 months
- Tez No: 921836
- Danışmanlar: PROF. DR. SENEM ALKAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; ciddi hiperbilirubinemi nedeni ile yenidoğan yoğun bakıma yatışı yapılan 37 gestasyonel hafta ve üzeri doğan hastaların 18-42. ayda nörogelişimsel sonuçlarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Prospektif olgu-kontrol bir çalışma olup, S.B.Ü. İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesinde Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde Ocak 2021-Ocak 2023 tarihleri arasında yatan ve Türk Neonatoloji Derneği'nin kriterlerine göre ciddi indirekt hiperbilirubinemi tanısı almış olan olgular çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubunu ise pediatri polikliniğine sarılık dışı farklı sebepler ile başvuran, nörogelişimsel açıdan ek bir hastalığı olmayan, hasta grubu ile yaş, cinsiyet ve gestasyonel hafta açısından eşleştirilmiş 18-42. aylık bebekler oluşturdu. Hastaların demografik ve laboratuvar verileri ile sarılık için risk faktörleri teşkil edebilecek özellikler, hastane kayıtları ve hasta dosyalarından retrospektif olarak derlendi. Çalışmaya alınan olguların bilişsel, dil, motor, sosyal-duyusal ve adaptasyon davranışlarını içeren nörogelişimsel değerlendirmeleri 18-42. aylarda Bayley Bebekler İçin Gelişimsel Değerlendirme Ölçeği III testi ile yapıldı ve istatiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 80 olgu dahil edildi (Hasta grubu grubu=40; kontrol grubu=40). Çalışma ve kontrol grubunun demografik verileri ve nörogelişimsel değerlendirme zamanı benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the neurodevelopmental outcomes of patients born at 37 gestational weeks or later, who were admitted to the neonatal intensive care unit due to severe hyperbilirubinemia, at 18-42 months of age. Materials and Methods: This is a prospective case-control study conducted at the Neonatal Intensive Care Unit of S.B.Ü. İzmir Dr. Behçet Uz Children's Hospital and Pediatric Surgery Training and Research Hospital between January 2021 and January 2023. The study included cases diagnosed with severe indirect hyperbilirubinemia according to the criteria of the Turkish Neonatology Society. The control group consisted of 18- to 42-month-old infants who presented to the pediatric outpatient clinic for reasons unrelated to jaundice, had no additional neurodevelopmental disorders, and were matched with the patient group in terms of age, sex, and gestational week. The demographic and laboratory data of the patients, as well as features that might pose risk factors for jaundice, were retrospectively collected from hospital records and patient files. Neurodevelopmental evaluations, covering cognitive, language, motor, social-emotional, and adaptive behavior domains, were performed on the study group at 18-42 months using the Bayley Scales of Infant and Toddler Development, Third Edition (Bayley-III), and the results were analyzed statistically. Results: A total of 80 cases were included in the study (patient group = 40; control group = 40). The demographic characteristics and the timing of neurodevelopmental assessments were found to be similar between the study and control groups.