Medya planlamada etkili sıklık ve etkili ulaşım
Effective frequency and effective reach in medya planning
- Tez No: 92186
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ATIF BİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ MEDYA PLANLAMADA ETKİLİ SIKLIK VE ETKİLİ ULAŞIM Çiler Başkol İletişim Bilimleri Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 1999 Danışman: Prof. Dr. Ali Atıf Bir Ulaşım ve sıklık medya planlamanın parçalarıdır ve belirli pazarlama ve medya amaçlarına ulaşmaya yardımcı olmak için yönlendirilebilirler. Genel olarak, geniş mesaj dağılımı kalıplarına ihtiyaç duyulduğunda yüksek seviyede ulaşım planlanır. Fazla sayıda tekrara ihtiyaç duyulduğunda, yüksek sıklık ya da etkili sıklık seviyeleri planlanır. Bu varsayım altında, pek çok medya planında kullanılan ortalama sıklık etkili değildir. Sıradan ulaşım ve sıklıkla ilgili sorun; medya planlarının ürettiği etkilerle doğrudan ilgili olamamalarıdır. Bu nedenle, etkili sıklık ve ulaşım kavramları geliştirilmiştir. Yakın zamanlarda, medya planlamadaki önemli bir değişim etkili sıklık ve ulaşım kavramlarının geliştirilmesidir. Bu kavramlar 2 plandan hangisinin daha iyi olduğu ya da iletişim amaçlarının yerine getirilebilmesi için ne kadar tekrara ihtiyaç duyulduğu gibi medya planlamayı etkileyen bir dizi önemli gerçekleri planlamacıların anlamasına yardımcı olmaktadır. Stratejik olarak, planlamacılar bu kavramlara düzenli ulaşım ve sıklık verilerini geliştirmek ve genişletmek için başvururlar.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT EFFECTIVE FREQUENCY AND EFFECTIVE REACH IN MEDIA PLANNING Çiler Başkol Communication Sciences Major Anadolu University Institute for Social Sciences, April 1999 Advisor: Prof. Dr. Ali Atıf Bir Reach and frequency are parts of media planning and can be manipulated to help attain certain marketing and media objectives. Generally, when broad message dispersion patterns are needed, then high levels of reach are planned. But when a great deal of repetition is needed, then high frequency or effective frequency levels are planned. The underlying assumption, is that average frequency used in most media plans is not effective. The problem with ordinary reach and frequency is that they are not directly related to the effects that media plans produce. For this reason, effective frequency and reach concepts were developed. One significant change in media planning in recent years is the development of the concepts of effective frequency and reach. These concepts help planners understand a number of important facts that affect media planning, such as which of two plans is better or how much repetition is needed to achieve communication objectives. Strategically, these concepts are also attempts by planners to extend and improve regular reach and frequency data.