Siberpunk filmlerde yapay zekâ ile bilinç aktarımı kavramı
The concept of consciousness transfer with artificial intelligence in cyberpunk movies
- Tez No: 921874
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMRAH ERKANI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Radyo-Televizyon, Fine Arts, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bilinç aktarımı, bir kişinin beyninin bilgisini, deneyimlerini ve hafızasını başka bir kişiye veya bir makineye aktararak, kişinin bilinci veya kimliğini devam ettirmesini sağlamak olarak tanımlanır. Siberpunk sinema, sürekli gelişen ve kendini güncelleyen teknolojilerin insan hayatını olumsuz etkilemesi korkusundan doğmuştur. Bu düşünce bağlamında gelecekteki teknolojilerin insanları nasıl etkileyeceği ve insan deneyimini nasıl değiştirebileceği gibi konuları işleyen bir tür olarak bilinir. İnsan bilincinin yapay zekâ sistemlerine veya sanal gerçeklik dünyalarına aktarılması ve böylece insanların fiziksel ve zihinsel yetenekleri arttırılması gibi konular üzerinden insan olmak, benlik ve bilincin kimliği kavramlarını sıklıkla tartışmaktadır. Siberpunk sinema bu kavramlara sadece ahlaki bir açıdan değil aynı zamanda felsefi bir boyuttan da bakar ve temelde teknoloji çağında organik formda bir insan olmanın ne demek olduğunu tartışmaya açar. Bu bağlamda yapılan çalışmada siberpunk sinemada yapay zekâ ve bilinç aktarımı kavramlarını ele alan yapımlar incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda ele alınan kavramların pratik uygulanımları, etik yaklaşımları ve tematik olarak kullanımları hakkında elde edilen bulgular ile literatüre katkı sağlamaya odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Consciousness transfer is defined as transferring the knowledge, experiences and memory of a person's brain to another person or a machine, thus ensuring that the person's consciousness or identity continues. Cyberpunk cinema emerged from the fear that constantly developing and self-updating technologies would negatively affect human life. In this context, it is known as a genre that deals with issues such as how future technologies will affect people and how they can change human experience. It frequently discusses the concepts of being human, self and identity of consciousness through issues such as transferring human consciousness to artificial intelligence systems or virtual reality worlds, thus increasing people's physical and mental abilities. Cyberpunk cinema looks at these concepts not only from a moral perspective but also from a philosophical dimension, and basically opens up discussions about what it means to be an organic human in the age of technology. In this context, the study examined productions that addressed the concepts of artificial intelligence and consciousness transfer in cyberpunk cinema. As a result of this review, the focus was on contributing to the literature with the findings obtained about the practical applications, ethical approaches and thematic uses of the concepts discussed.