Türkiye'de vagon arızaları ve ilgili bakım atölyelerine ilişkin verilerin korelasyon analizi
Correlation analysis of data on wagon failures and related maintenance workshops in Turkey
  1. Tez No: 921873
  2. Yazar: ESRA TINMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FİDAN, DOÇ. DR. ÖMÜR AKBAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, Engineering Sciences, Transportation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Raylı Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Türkiye'de 2018 ve 2023 yılları arasında yük vagonu bakım ve arıza verilerinin kayıtları kullanılarak çeşitli yönlerden analizler yapılmıştır. Verilerin analizinde korelasyon analiz yöntemlerinden yararlanılmıştır. Korelasyon analizi, iki veya daha fazla değişken arasındaki ilişkinin derecesini ve yönünü gösteren istatiksel bir yöntemdir. Bu çalışmada Pearson ve Spearman korelasyon analiz yöntemleri ile Chi-square Testi, G Testi, Cochran-Mantel-Haenszel ve ANOVA Testi kullanılmıştır. Yapılan bu analizlerle vagon tipi, tamir nedeni, tamir yeri ve tamire tutulan komponent arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlardan yararlanarak oluşturulacak bir bakım planı, bakım sürecinin daha hızlı ve verimli bir şekilde tamamlanmasını sağlayabilir. Ayrıca tamire tutulma nedeni ile tamire tutulma yeri arasındaki ilişkinin derecesi ve yönünün doğru belirlenmesi arıza müdahale sürelerini kısaltır. İş gücünün verimli kullanılması ve zaman tasarrufu sağlanırken bakım ve arıza maliyetleri azalır. Sonuç olarak daha hızlı, yerinde ve doğru müdahale sayesinde demiryolu işletmeciliğinde verim artacak, emniyetli ve güvenilir yük treni işletmeciliği sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Between 2018 and 2023, various analysis have been performed using records of freight wagon maintenance and breakdown data in Turkey. Correlation analysis methods have been employed in the analysis of the data. Correlation analysis is a statistical method that shows the degree and direction of the relationship between two or more variables. In this study, Pearson and Spearman correlation analysis methods, as well as the Chi-square Test, G Test, Cochran-Mantel-Haenszel and ANOVA Test have been used. These analysis have evaluated the relationships between wagon type, repair reason, repair location,and the components subjected to repair. Utilizing the results optained, a maintenance process. Additionally,accurately determining the degree and direction of the relationship between the repair reason and the repair location shortens breakdown intervention times. Efficient use of labor and time savings reduce maintenance and breakdown costs. As a result, faster,on-site and accurate intervention will enhance efficiency in railway operations and ensure reliable freight train management.