Black-Scholes denkleminin radyal temelli fonksiyonlar yardımı ile çözümü
Numerical solution of Black-Scholes equation with radialbasis functions
  1. Tez No: 921909
  2. Yazar: BUSE NİSA KUZU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Black-Scholes denkleminin Radyal Temelli Fonksiyonlar (RBF) kullanılarak çözülmesi, özellikle sayısal çözümler için önemli bir yöntemdir. RBF'ler, genellikle diferansiyel denklemlerin çözümünde kullanılan güçlü bir araçtır. Bu yöntemi Black-Scholes denklemi üzerine uygulamak, daha hızlı ve dogru çözümler elde etmeyi sa ̆ glar. ̆ Black-Scholes denklemi, RBF kullanılarak çözülürken, radyal fonksiyonlar çözümün simetrik özelliklerinden faydalanarak daha hızlı ve verimli bir çözüm saglar. Bu yöntem, ̆ analitik çözümlerden daha esnek ve sayısal çözümler için daha uygulanabilir bir yakla ̧sım sunar. RBF'ler, özellikle yüksek dogrulukla, opsiyon fiyatlarını ve türevlerini hesaplamak ̆ için kullanılan etkili bir araçtır. Bu yöntem, hem finansal uygulamalarda hem de sayısal analizde güçlü bir çözüm saglayabilir. ̆
Özet (Çeviri)
Solving the Black-Scholes equation using Radial Basis Functions (RBF) is an important method, especially for numerical solutions. RBFs are a powerful tool generally used in solving differential equations. Applying this method to the Black-Scholes equation provides faster and more accurate solutions. While solving the Black-Scholes equation using RBF, radial functions provide a faster and more efficient solution by taking advantage of the symmetric properties of the solution. This method offers a more flexible and more applicable approach for numerical solutions than analytical solutions. RBFs are an effective tool used to calculate option prices and derivatives, especially with high accuracy. This method can provide a powerful solution in both financial applications and numerical analysis.