Metamfetamin kullanım bozukluğu olan hastalarda bağlanma stilleri ve benlik saygısının tedavi motivasyonu üzerine etkisi
Effect of attachment styles and self-confidence on treatment motivation in methamphetamine addicted individuals
- Tez No: 802392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KIZILKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmada Metamfetamin bağımlısı bireylerde bağlanma stillerinin ortaya konulması ve bununla birlikte benlik saygısı düzeylerinin tedavi motivasyonlarına etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Analiz sonucuna göre kurulan regresyon modeli istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Buna göre yakın ilişkide yaşantılar ve benlik saygısının içsel motivasyon üzerindeki etkisi anlamlı değildir. Yakın ilişkide yaşantılar ve benlik saygısının dışsal motivasyon üzerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla yapılan regresyon testi sonuçlarına bakıldığında regresyon modeli istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Buna göre yakın ilişkide yaşantılar ve benlik saygısının dışsal motivasyon üzerindeki etkisi anlamlı değildir. Yakın ilişkide yaşantılar ve benlik saygısının Kişiler Arası Yardım Arama üzerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla yapılan regresyon testi sonuçları tabloda verilmiştir. Analiz sonucuna göre kurulan regresyon modeli istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Buna göre yakın ilişkide yaşantılar ve benlik saygısının Kişiler Arası Yardım Arama üzerindeki etkisi anlamlı değildir. Yakın ilişkide yaşantılar ve benlik saygısının Tedaviye Güvensizlik üzerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla yapılan regresyon testi sonuçları tabloda verilmiştir. Analiz sonucuna göre kurulan regresyon modeli istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Buna göre yakın ilişkide yaşantılar ve benlik saygısının Tedaviye Güvensizlik üzerindeki etkisi anlamlı değildir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of attachment styles and self-esteem levels on treatment motivations in methamphetamine addicted individuals. The regression model established according to the results of the analysis was not found statistically significant. Accordingly, the effects of close relationships and self-esteem on intrinsic motivation are not significant. The regression model was not found statistically significant when the results of the regression test performed to examine the effects of close relationships and self-esteem on extrinsic motivation. Accordingly, the effects of close relationships and self-esteem on extrinsic motivation are not significant. The results of the regression test, which was conducted to examine the effects of experiences in close relationships and self-esteem on Interpersonal Help-Seeking, are given in the table. The regression model established according to the results of the analysis was not found statistically significant. Accordingly, the effects of experiences in close relationships and self-esteem on Interpersonal Help-Seeking are not significant. The results of the regression test performed to examine the effects of experiences in close relationships and self-esteem on Distrust of Treatment are given in the table. The regression model established according to the results of the analysis was not found statistically significant. Accordingly, the effects of experiences in close relationships and self-esteem on Distrust of Treatment are not significant.