Zoledronik asit modifiye stronsiyum/hidroksiapatit nanopartikül içeren hidrojellerin geliştirilmesi
Development of zoledronic acid modified hydroxyapatite/strontium nanoparticles containing hydrogel
- Tez No: 921928
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL MURAT AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu doktora tezi kapsamında zoledronik asit/stronsiyum hidroksiapatit nanopartiküller ve karboksimetil kitosan/oksitlenmiş dekstran (CMC/OD) hidrojellerinden oluşan yeni tip nanokompozit hidrojeller çalışılmıştır. Saf hidroksiapatit, %5, %10 ve %15 (a/a) stronsiyum ikameli stronsiyum hidroksiapatit nanopartiküller üretilmiş ve %5 ile %7,5 (a/a) oranlarında zoledronik asit ile modifiye edilmiştir. Modifiye edilmiş stronsiyum hidroksiapatit nanopartiküller CMC/OD hidrojellerine dahil edilmiştir. Zoledronik asit modifiye edilmiş stronsiyum hidroksiapatit nanopartiküller Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Enerji Dağıtıcı X-Işını Spektroskopisi (EDS) ve X-Işını Kırınımı (XRD) ile karakterize edilmiştir. CMC/OD hidrojellerin kimyasal özellikleri Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Analizi (FTIR) ve SEM analizi ile incelenmiştir. CMC/OD hidrojellerin fiziksel özellikleri bozunma davranışı ve reolojik ölçümlerle belirlenmiştir. Hücre-malzeme etkileşimleri in vitro araştırılmıştır. Sonuçlar, hidroksiapatit nanopartiküllerinin CMC/OD hidrojellere dahil edilmesinin reolojik özellikleri önemli ölçüde iyileştireceğini göstermiştir. Hidroksiapatit nanopartiküllerine stronsiyum eklenmesi hücre çoğalmasını önemli ölçüde artırmıştır. Zoledronik asit modifikasyonu ile birlikte alkalen fosfataz (ALP) ve kalsiyum birikiminde önemli bir artış gözlenmiştir. Sonuç olarak, zoledronik asit modifiyeli stronsiyum hidroksiapatit içeren CMC/OD nanokompozit hidrojeller, hedeflenen bölgelere kolayca enjekte edilebilme yeteneği, enfeksiyonları önleyici güçlü bir antibakteriyel aktivite, doku rejenerasyonunu ve onarımını destekleyen kendi kendini iyileştirme yetenekleri gibi üstün özellikleri nedeniyle ortopedik ve kraniyofasiyal uygulamalarda potansiyel göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this doctoral thesis, new types of nanocomposite hydrogels consisting of zoledronic acid/strontium hydroxyapatite nanoparticles and carboxymethyl chitosan/oxidised dextran (CMC/OD) hydrogels were studied. Pure hydroxyapatite, 5%, 10% and 15% (w/w) strontium substituted strontium hydroxyapatite nanoparticles were produced and modified with zoledronic acid at ratios of 5% to 7,5% (w/w). The modified strontium hydroxyapatite nanoparticles were incorporated into CMC/OD hydrogels. Zoledronic acid modified strontium hydroxyapatite nanoparticles were characterised by Scanning Electron Microscopy (SEM), Energy Dispersive X-Ray Spectroscopy (EDS) and X-Ray Diffraction (XRD). The chemical properties of CMC/OD hydrogels were investigated by Fourier Transform Infrared Analysis (FTIR) and SEM analysis. The physical properties of CMC/OD hydrogels were determined by degradation behaviour and rheological measurements. Cell-material interactions were investigated in vitro. The results showed that the incorporation of hydroxyapatite nanoparticles into CMC/OD hydrogels would significantly improve the rheological properties. The addition of strontium to hydroxyapatite nanoparticles significantly enhanced cell proliferation. A significant increase in alkaline phosphatase (ALP) and calcium accumulation was observed with zoledronic acid modification. In conclusion, CMC/OD nanocomposite hydrogels containing zoledronic acid modified strontium hydroxyapatite show potential in orthopaedic and craniofacial applications due to their superior properties such as the ability to be easily injected into targeted areas, a strong antibacterial activity that prevents infections, and self-healing capabilities that promote tissue regeneration and repair.