'Monroe' şeftali çeşidinin soğukta muhafazasına aloe vera uygulamalarının etkileri
Effects of aloe vera treatments on cold storage of 'Monroe' peach variety
  1. Tez No: 921972
  2. Yazar: FATMA AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERHAN ÖZDEMİR, PROF. DR. MEHMET ALİ KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, Eğirdir-Isparta yöresinde yetiştirilen 'Monroe' şeftali çeşidinin soğukta muhafazasına Aloe vera uygulamalarının etkileri ve soğukta depolama ve raf ömrü süresince meyve kalitesinde görülen değişimlerin saptanmasıdır. Bu çalışmada materyal olarak, Eğirdir-Isparta yöresinde yetiştirilen 'Monroe' şeftali çeşidi meyveler kullanılmıştır. 'Monroe' şeftali çeşidi meyveleri 0±0.5 °C'de ve %90±5 oransal nemde 60 gün süreyle soğuk hava deposunda muhafaza edilmiştir. Raf ömrü çalışmaları için soğukta depolamadan çıkartılan meyveler 20±1 °C ve %65±5 oransal nemde 3 gün bekletilmiş ve aynı analizler yapılmıştır. 'Monroe' şeftali çeşidi meyvelerinde Kontrol, Kontrol + su, Aloe vera ve Aloe vera + kuşburnu yağı uygulamaları yapılmıştır. Ağırlık kayıpları (%), görünüş (1‒5), fizyolojik ve mantarsal bozulmalar (%), meyve kabuk rengi, meyve eti sertliği (N), suda çözünebilir toplam kuru madde miktarı (%), titre edilebilir asit miktarı (%), pH değeri incelenmiş ve tat (1‒9) puanlaması yapılmıştır. Bulgularımıza göre, 'Monroe' şeftali çeşidi meyvelerine uygulanan Aloe vera + kuşburnu yağı uygulamasında ağırlık kayıpları %5'i geçmediğinden meyveler ekonomik olarak pazarlanabilirliğini kaybetmemiştir. 'Monre' şeftali çeşidinde meyve eti sertliği muhafaza süresini sınırlandırıcı bir faktör olmuştur. Tat değerlendirmesinde meyveler 45. günün sonunda tüketici tarafından kabul edilebilir sınırın altında kalmıştır. Tüm kalite parametreleri birlikte değerlendirildiğinde; kalitelerinden bir şey kaybetmeden 0 C (±0.5) sıcaklık ve %90 (±5.0) oransal nem koşullarında 'Monroe' şeftali çeşidinden Kontrol, Su kontrol ve Aloe vera uygulamaları 30 gün, Aloe vera + Kuşburnu yağı uygulaması 45 gün kaliteli bir şekilde muhafaza edilebileceği saptanmıştır. Görünüş puanlarının yüksek ve ağırlık kayıplarının az olması nedeniyle, 'Monroe' şeftali çeşidinde Aloe vera + Kuşburnu yağı uygulamasının kullanımı ümitvar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of Aloe vera applications on cold storage of 'Monroe' peach variety grown in Eğirdir-Isparta region and to determine the changes in fruit quality during storage and shelf life of cold storage. In this study, 'Monroe' variety fruits grown in Isparta region were used as material. 'Monroe' variety fruits were stored at 0±0.5 °C and 90±5% relative humidity for 60 days in a heat insulated cold storage. For shelf life studies, the fruits removed from cold storage were kept at 20±1 °C and 65±5% relative humidity for 3 days and the same analyses were performed. Control, Control + water, Aloe vera and Aloe vera + Rosehip oil treatments were applied on 'Monroe' peach variety fruits. Weight loss (%), appearance (1-5), physiological disorders and fungal decay (%), fruit peel color, fruit flesh firmness (N), total soluble solid content (%), titratable acidity (%), pH value were examined and taste (1-9) was scored. According to our findings, the Aloe vera + Rosehip oil treatment applied to the fruits of 'Monroe' peach variety did not lose its economic marketability since the weight loss did not exceed 5%. In the 'Monroe' peach variety, fruit flesh firmness was a limiting factor in the preservation period. In the taste evaluation, the fruits of the variety were below the acceptable limit by the consumer at the end of the 45th day. When all quality parameters were evaluated together, it was determined that 'Monroe' peach variety could be stored for Control, Water control and Aloe vera treatments for 30 days and Aloe vera + rosehip oil treatment for 45 days under 0 ºC (±0.5) temperature and 90% (±5.0) relative humidity conditions without losing any quality. The use of Aloe vera + rosehip oil treatment in 'Monroe' peach variety was found promising due to lower weight loss and higher appearance scores.