Ratların içme suyuna katılan borik asidin canlı ağırlık, serumda antioksidan metabolizma ve kan parametreleri üzerine etkisi
Effect of boric acid added to drinking water of rats on body weight, antioxidant metabolism in serum and blood parameters
  1. Tez No: 922021
  2. Yazar: TAHA CAN TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışma, ratların içme suyuna katılan faklı dozlardaki borik asidin canlı ağırlık, serumda antioksidan metabolizma ve kan parametreleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada 21 günlük yaşta toplam 24 adet dişi rat (Wistar albino) kullanıldı. Çalışma, her biri 8 hayvandan oluşan üç farklı grup şeklinde düzenlendi: Kontrol, B-100 ve B-200 grupları. Kontrol grubundaki hayvanların içme suyuna 0 mg/L dozunda borik asit, B-100 grubundaki hayvanların içme suyuna 100 mg/L dozunda borik asit ve B-200 grubundaki hayvanların içme suyuna 200 mg/L dozunda borik asit katıldı. Çalışma 7 gün alıştırma, 35 gün deneme olmak üzere 42 gün sürdü. Çalışmanın sonunda hayvanlar anestezi altında sarkifiye edilerek kan örnekleri alındı. Canlı ağırlık ve ağırlık artışı üzerine borik asidin etkisinin olmadığı belirlendi (P>0.05). Çalışmada Kontrol, B-100 ve B-200 grupların serumlarında total protein, kreatin, total kolesterol, LDL, HDL, Ca, Mg ve P seviyelerinin benzer olduğu (P>0.05), glikoz seviyesinin B-200 grubunda (354.75 mg/dl), albümin seviyesinin ise B-100 grubunda (3.23 g/dl)istatistiksel olarak arttığı tespit edildi (P0.05). Sonuç olarak ratların içme suyuna belirtilen dozlarda katılan borik asidin araştırılan parametreler üzerine olumsuz bir etkisini olmadığı belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of different doses of boric acid added to the drinking water of rats on body weight, antioxidant metabolism in serum and blood parameters. A total of 24 female rats (Wistar albino) aged 21 days were used in the study. The study was organized in three different groups, each consisting of 8 animals: Control, B-100 and B-200 groups. Boric acid was added to the drinking water of animals in the control group at a dose of 0 mg/L, boric acid was added to the drinking water of animals in the B-100 group at a dose of 100 mg/L and boric acid was added to the drinking water of animals in the B-200 group at a dose of 200 mg/L. The study lasted 42 days, 7 days of acclimatization and 35 days of trial. At the end of the study, animals were sedated under anesthesia and blood samples were taken. It was determined that boric acid had no effect on body weight and weight gain (P>0.05). In the study, it was found that total protein, creatine, total cholesterol, LDL, HDL, Ca, Mg and P levels were similar in the serum of Control, B-100 and B-200 groups (P>0.05), while glucose level increased statistically in the B-200 group (354.75 mg/dl), and albumin level increased statistically in the B-100 group (3.23 g/dl) (P0.05). As a result, it can be stated that boric acid added to the drinking water of rats at the specified doses has no negative effect on the investigated parameters.