Diyabet tanısı olan ve olmayan hastalarda zor havayolu ve zor entübasyonun değerlendirilmesi
Evaluation of difficult airway and difficult intubation in patients with and without diagnosis of diabetes
- Tez No: 922027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AKDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş: Diyabetik hastalarda zor hava yolu yönetimi, anestezi uygulamalarında ciddi komplikasyonlara yol açabilecek önemli bir zorluktur. Kronik hiperglisemiye bağlı bağ dokularındaki değişiklikler, hava yolu kontrolünü zorlaştırırken, zor entübasyon insidansının yüksek olması kapsamlı bir değerlendirme ve uygun ekipman hazırlığını zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmada, diyabeti olan ve olmayan hastalarda zor laringoskopi ve entübasyon risklerinin çeşitli klinik parametrelerle prospektif olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal Metod: Bu çalışma, yerel Etik Kurulu onayı (2024/169) ve bilgilendirilmiş hasta onamı ile Ağustos-Aralık 2024 tarihleri arasında yürütülen prospektif gözlemsel bir çalışmadır. ASA I-III grubu, 18-70 yaş arası, 5 yıldan uzun süredir DM'si olan (Grup D) veya olmayan (Grup N) 120 hasta iki grupta değerlendirilmiştir. Preoperatif ve intraoperatif değerlendirmelerde yaş, cinsiyet, ASA sınıflaması, mallampati skoru ve Wilson skoru gibi parametreler incelenmiş, entübasyon sırasında VIDIAC skoru, süre, deneme sayısı, SpO2 ve diğer ölçümler kaydedilmiştir. Bulgular: Araştırmada zor hava yoluna yönelik parametreler değerlendirildiğinde, diyabetik ve diyabetik olmayan gruplar arasında Mallampati skoru, TMD dağılımı, Wilson skoru, VIDIAC skoru ve üst dudak ısırma testi sonuçları açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). Sonuç: Çalışmamızda diyabetik hastalarda zor hava yolu insidansının daha yüksek olduğunu gözlemledik ve diyabetik olmayan grupla karşılaştırmalı olarak zor hava yolu skorlarını kaydettik. Sonuç olarak, diyabetik hastalarda zor hava yolu yönetimi, dikkatli preoperatif değerlendirme ve multidisipliner yaklaşım gerektiren karmaşık bir durumdur. Çalışmamız mevcut literatürü desteklemekle birlikte, daha geniş kapsamlı ve çok merkezli araştırmaların gerekliliğini vurgulamaktadır. Gelecekte, farklı klinik parametrelerin bir arada değerlendirildiği çalışmalar, bu hasta grubunda güvenli ve etkili hava yolu yönetimi stratejilerinin geliştirilmesine önemli katkılar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Difficult airway management in diabetic patients is an important challenge that can lead to serious complications in anesthesia practices. While changes in connective tissues due to chronic hyperglycemia make airway control difficult, the high incidence of difficult intubation necessitates a comprehensive evaluation and appropriate equipment preparation. This study aimed to prospectively examine the risks of difficult laryngoscopy and intubation with various clinical parameters in patients with and without diabetes. Material Method: This study is a prospective observational study conducted between August and December 2024, with the approval of the local Ethics Committee (2024/169) and informed patient consent. 120 patients in ASA I-III group, aged 18-70 years, with (Group D) or without (Group N) DM for more than 5 years were evaluated in two groups. In preoperative and intraoperative evaluations, parameters such as age, gender, ASA classification, mallampati score and Wilson score were examined, and VIDIAC score, duration, number of attempts, SpO2 and other measurements were recorded during intubation. Results: When parameters related to difficult airway were evaluated in the study, no significant difference was found between the diabetic and non-diabetic groups in terms of Mallampati score, TMD distribution, Wilson score, VIDIAC score and upper lip bite test results (p>0.05). Conclusion: In our study, we observed that the incidence of difficult airway was higher in diabetic patients and recorded the difficult airway scores compared to the non-diabetic group. In conclusion, difficult airway management in diabetic patients is a complex condition that requires careful preoperative evaluation and a multidisciplinary approach. Although our study supports the existing literature, it emphasizes the need for more comprehensive and multicenter studies. In the future, studies evaluating different clinical parameters together may make significant contributions to the development of safe and effective airway management strategies in this patient group.