Sagittal ve vertikal büyüme modeli, alt keser eğimi ve simfizis şeklinin keratinize diş eti ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between sagittal and vertical growth pattern, lower i̇ncisor i̇nclination and symphysis morphology and keratinized gingiva
- Tez No: 922131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE GÖRÜCÜ COŞKUNER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Prospektif, girişimsel olmayan tez çalışmasının amacı sagittal ve vertikal büyüme modelleri, alt keser eğimi ve simfizis şeklinin keratinize diş eti genişliği ve diş eti biyotipi ile ilişkisinin sefalometrik analiz ve klinik incelemeler sonucu belirlenmesidir. Dahil edilme ve hariç tutulma kriterlerini karşılayan 134 birey çalışmaya dahil edilmiştir. 134 lateral sefalometrik radyograf üzerinde ANB açısı, Wits değeri, FMA, IMPA, L1-NB açıları, L1-NB mesafesi ve Holdaway farkı Dolphin Imaging Software (Version 11.95) yazılımı kullanılarak; simfizis morfolojisi hakkında bilgi veren değerler IMAGEJ (Version 1.54i) programı kullanılarak ölçülmüştür. Periodontal muayenede ise alt 4 keser dişte ölçümler WHO periodontal sondu (Hu Friedy® Mfg. Co.) ve Colorvue biyotip sondu (CBP; Hu-Friedy, Chicago, IL) ile değerlendirilmiştir. Keratinize diş eti genişliği ANB, IdB-MeGo açıları; Bo-Me ve Ido-Me mesafeleri ve Wits değeri ile pozitif ilişkili bulunmuştur. Ayrıca keratinize diş eti genişliği 42, 41 ve 31 numaralı dişlerde Holdaway farkı ile negatif ve Id-B-Pog açısı ile pozitif ilişkilidir. Pog-Pog' mesafesi ise 41-31-32 numaralı dişlerde keratinize diş eti genişliği ile pozitif ilişkilidir. 41 ve 32 numaralı dişlerde FMA açısı kalın diş eti biyotipine sahip bireylerde orta diş eti biyotipine sahip bireylere göre daha fazla bulunmuştur. L1-NB açısı ve mesafesi, Holdaway farkı, Bo-Me ve Ido-Me mesafelerinin artması kalın diş eti biyotipi ile ilişkilidir. Sonuç olarak; ANB açısı ve Wits değeri arttıkça keratinize diş eti genişliği artmıştır. Bazal simfizis genişliğinin artması ve alveolar simfizis genişliğinin azalması, artmış keratinize diş eti genişliği ile ilişkilidir. Alveolar simfizis eğimi arttıkça keratinize diş eti genişliği artma eğilimindedir. Keser proklinasyonu ve protrüzyonunun artması kalın diş eti biyotipiyle ilişkilidir. Artmış simfizis uzunluğu; artmış keratinize diş eti genişliği ve kalın diş eti biyotipi ile ilişkilidir. Diş eti biyotipi üzerinde bazal simfizis uzunluğunun etkisi, alveolar simfizis uzunluğunun etkisinden fazladır.
Özet (Çeviri)
The aim of this prospective, non-invasive thesis study was to determine the relationship of sagittal and vertical growth patterns, lower incisor inclination and symphysis morphology with keratinized gingival width and gingival biotype through cephalometric analysis and clinical examinations. ANB angle, Wits value, FMA, IMPA, L1-NB angles, L1-NB distance and Holdaway difference were measured on 134 lateral cephalometric radiographs using Dolphin Imaging Software (Version 11.95), and angles providing information about symphysis morphology were measured using IMAGEJ (Version 1.54i). WHO periodontal probe (Hu Friedy® Mfg. Co.) and Colorvue biotype probe (CBP; Hu-Friedy, Chicago, IL) were used for periodontal examination. Keratinized gingival width was positively correlated with ANB, IdB-MeGo angles; Bo-Me and Ido-Me distances and Wits value. Also, keratinized gingival width was negatively correlated with Holdaway difference and positively correlated with Id-B-Pog angle for teeth 42, 41 and 31. Pog-Pog' distance was positively correlated with keratinized gingival width for teeth 41-31-32. FMA angle was increased in people with thick gingival biotype than in people with medium gingival biotype for teeth 41 and 32. L1-NB angle and distance, Holdaway difference, Bo-Me and Ido-Me distances were associated with thick gingival biotype. As a result; as the ANB angle and Wits value increased, the keratinized gingival width increased. The increase in basal symphysis width and the decrease in alveolar symphysis width were associated with increased keratinized gingival width. As the incline of the alveolar symphysis increased, keratinized gingival width tended to increase. Increased incisor proclination and protrusion were associated with thick gingival biotype. Increased symphysis length was associated with increased keratinized gingival width and thick gingival biotype. The effect of basal symphysis length on gingival biotype was greater than the effect of alveolar symphysis length.