Finansal kararlarda sosyal medya etkisi: 'Türkiye üzerine bir uygulama'
Social media effect on financial decisions: 'An application on Türkiye'
- Tez No: 922176
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBERK ÇİTİLCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Klasik İktisatçılar ve Neo-klasik iktisatçılar bireylerin rasyonel kararlar aldıklarını ve tercihlerini bu doğrultuda yaptıklarını savunmuşlardır. 1979 yılında yayınladıkları Beklenti Teorisi adlı çalışmalarında Kahneman ve Tversky bu görüşü sorgulamış ve aynı zamanda davranışsal finansın temellerini atmışlardır. Davranışsal finans bireylerin aldıkları yatırım kararlarında etkilendikleri psikolojik ve sosyal faktörleri araştıran bir bilim dalı olarak iktisat anlayışını başka bir boyuta taşımıştır. Sosyal medya, son yıllarda artan etkisi ile insanların en çok sosyal etkileşimde bulunduğu olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, bireylerin finansal kararlarında sosyal medya platformlarının ne düzeyde etkisi olduğunu davranışsal finans yanlılık ve hataları yardımı ile açıklamaya çalışmaktadır. Çalışmada kullanılacak veriler nicel araştırma yöntemi olan anket aracılığı ile 213 kişiyle toplanmıştır. Anket 12'si demografik sorular olmak üzere toplam 28 sorudan oluşmaktadır. Toplanan veriler SPSS 27.0.1 analiz programı ile analiz edilmiştir. Anket güvenirliğini test etmek için Cronbach's Alpha ve Kaiser-Meyer-Olkin testleri uygulanmıştır. Çalışmaya referans olan anketimizde 0.886 gibi yüksek bir Cronbach's Alpha değerine ulaşılmıştır. Devamında, veri seti normal dağılım bağlamında test edilmiştir. Daha sonrasında uygulanan faktör analizi sonucunda veriler 3 faktör altında toplanmıştır. Bu faktörler, kendini doğrulatma, sürü psikolojisi ve sosyal bulaşma davranışsal yanlılık ve hatalarıdır. Araştırma sonucunda, üç faktörün yatırımcıların finansal kararlar alma süreçlerinde sosyal medya paylaşımlarının etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ulaşılan sonuç literatürde yapılan çalışmalarla benzerlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Classical and Neoclassical economists have argued that individuals make rational decisions and make their preferences accordingly. In their study titled Prospect Theory published in 1979, Kahneman and Tversky questioned this view and also laid the foundations of behavioral finance. Behavioral finance has taken the understanding of economics to another dimension as a branch of science that investigates the psychological and social factors that affect individuals' investment decisions. Social media, with its increasing impact in recent years, has emerged as the phenomenon that people interact with the most socially. In this study, behavioral finance tries to explain the extent to which social media platforms affect individuals' financial decisions with the help of biases and errors. The data to be used in the study was collected from 213 people through a survey, which is a quantitative research method. The survey consists of a total of 28 questions, 12 of which are demographic questions. The collected data was analyzed with the SPSS 27.0.1 analysis program. Cronbach's Alpha and Kaiser-Meyer-Olkin tests were applied to test the reliability of the survey. A high Cronbach's Alpha value of 0.886 was achieved in our survey, which was the reference for the study. Subsequently, the data set was tested in the context of normal distribution. Afterwards, the data were collected under 3 factors as a result of the applied factor analysis. These factors are self-verification, herd mentality and social contagion behavioral bias and errors. As a result of the research, it was concluded that three factors are effective in the social media sharing processes of investors in financial decision-making. The result obtained is similar to the studies conducted in the literature.